Telgraf Çiçeği Türleri, Telgraf Çiçeği Bakımı

Anavatanı Tropikal Amerika olan Telgraf çiçeği eskiden Zebrina pendula olarak bilinirdi. Pendula Latincede salkım formunda demektir. Çoğunlukla sürüngen yapıda bir çiçektir. Uzun yıllar Yaşamasıyla bilinen Telgraf çiçeğinin çok sayıda çeşidi bulunur. en çok tercih edilen rengi mor telgraf çiçeği Tradescantia zebrina olarak bilinmektedir. Genelde salon çiçeği olarak da tabir edilir.

Telgraf Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Toprak yönünden çok da seçici bir tür değildir. Hemen hemen bütün toprak türlerine adapte olabilir.Bahçe toprağına humuslu veya killi toprak karıştırılarak ideal toprak karışımını elde etmiş oluruz. Telgraf çiçeği güneş almayı ve aydınlık yere koyulmayı seven bir çiçek türüdür.  Fakat doğrudan güneş ışığı alan bölgelere bırakılmamalılardır. Güneş ışığının aşırı geldiğini yaprak renklerinde meydana gelen solmalardan anlayarak yer değişimi yapılabilir. Genelde bu Çiçek türü asılı olarak yetiştirilir.

Telgraf Çiçeği Sulama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bu çiçek türü suyu çok seven bir türdür. Sıcak yaz aylarında bol bol su verilmelidir. Soğuk aylarda ise su nemini kendisi ayarlayacaktır. soğuk havalarda aralıklarla sulamanızı tavsiye ederiz. -10 dereceye kadar dayanabilir. Yaz aylarında ise direk sıcağa maruz kalmadığı sürece gayet sıcağa alışkındır.

Tradescantia Zebrina’nızı keserken, kök kesimlerini kaydedin ve bunları yeni bitkileri çoğaltmak için kullanabilirsiniz.Tradescantia Zebrina, gübreleme gerektirmeyecek kadar dayanıklı bir Çiçek türüdür. Bitkiyi gübrelemek isterseniz, ilkbahar ve yaz aylarında iki haftada bir yarıya kadar seyreltilmiş standart bir iç mekan bitkileri için kullanılan sıvı gübre ile besleyebilirsiniz. 

Bu bitki çok kuvvetli olduğu için, onu yılda bir ya da birkaç kez saksı değişimi yapmak iyi bir fikirdir. Bir önceki kaptan bir boy büyük bir kap kullanın ve taze saksı toprağı ile doldurun. Tradescantia Zebrina’nızın sıkıştırmak veya kesmek, onu daha dolgun ve gür büyümesi için teşvik edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir