Şakayık Çiçeği, Şakayık nedir? Şakayık Türleri Nelerdir?

Şakayık adından da anlaşılacağı gibi  şakayıkgiller familyasına ait bir çiçek türüdür. Amerika, Güney Avrupa ve Asya’da bulunan hem görüntüsüyle hemde kokusuyla insanı mest eden bu çiçek türü; pembe, beyaz ve sarı renkleri insanı adeta büyülüyor. Bir çoğumuzun aklındaki soru şakayık çiçeğini evde besleyebilir miyiz? Şakayık bakımı zor mu? vb birçok soru alıyorum. Bu soruların hepsini bu yazımda sizlere açıklayacağım.

Şakayık çiçeği dayanıklılığıyla bilinir. Ülkemizde de bolca yaygındır. Nisan ayında ekilen şakayık, yaklaşık olarak haziran ayında tomurcuk vermeye başlar.

Evde Şakayık Yetiştirilir mi?

Bu konuda diğer yazılarımda bahsettiğim gibi eğer evde çiçek besliyorsanız, saksı ve toprak seçimini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Şakayık humuslu toprakta verimli bir şekilde yetişir. Aynı zamanda da toprağın drenajlı ve nemli olması oldukça önemli bir faktördür. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz diyen okurlarımıza hemen bu sorunun da cevabını verelim; saksının altına ufak ufak delikler açarak toprağın dranajlı ve nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Peki uygun saksı ve toprak seçimini yaptıktan sonra işimiz bitti mi? tabii ki de hayır. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Şakayık Çok düzenli bir bitkidir. belirli saatlerde sulanmayı sever. Bir günü sulama günü olarak belirleyin ve saati de hep aynı olsun ve düzenli bir şekilde çiçeğinizi sulayın.

Şakayı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Çiçeğimiz sıcağı seven soğuk havadan da hoşlanmayan bir türdür.  Sonbahar ve kış aylarında serinliği severken, çiçeklenmeye başladığı ilkbahar ve yaz aylarında sıcağı seviyor.

*Şakayık ekimi için aşılanmış, yumrulu şakayık fideleri tercih etmeniz en pratik yöntemdir.

*Tohumdan yetiştirmek mümkün olsa da en az 2 yıl boyunca sadece çimlenmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

*Şakayık bitkisini ekerken çok sayıda yumruyu aynı saksıya koymamaya özen göstermeli, çok yan yana olmamalarına özen göstermelisiniz.Seçtiğiniz humuslu toprağın organik maddeler, yani torf bakımından zengin bir toprak olduğundan emin olursanız bitkinizden çok daha yüksek verim alırsınız.

*Eğer ihtiyaç olursa toprağa ekstra gübre karıştırabilirsiniz.

*Son olarak, şakayık bitkinizi ekip onun için uygun ortamı seçtikten sonra sık sık saksının yerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Şakayık sık yer değişimlerinden hoşlanmayan bir bitkidir, bizden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir