Saksı Çiçeği Türleri

Saksı çiçeği türleri saksıda yetiştirmek için en ideal olan çiçekleri ifade eder. Özellikle saksıda yetişecek çiçekler yaşam alanlarına hem özel bir güzellik katmakta hem de kokuları sayesinde de ortam havasını değiştirmektedirler.

Orkide Bakımı ve Yetiştirilmesi

Saksı çiçekleri arasında orkide kendisine özgü görünümü, güzelliği ve renkleri ile ilk akla gelen türdür. Orkidenin zarif ve şık görüntüsü bulunur. Ancak yetiştirilmesi ve bakımı oldukça zor olabilmektedir. Büyük olan orkideler ev ortamına daha rahat uyum sağlayabilirler bu yüzden orkide tercihinde bulunurken büyük orkidelerin seçilmesi önemlidir. Bunun yanında orkideler toprakta yetişmezler, saksılarının çakıl taşlarından oluşması gerekir ve orkidelerin beslenmesi için de yeterli oranlarda güneş ışığı almaları gerekir.

Menekşe Bakımı ve Yetiştirilmesi

Saksı çiçekleri türleri arasında menekşe de en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Menekşeler ışığı seven çiçekler olmasına rağmen doğrudan güneş ışığını almamalıdırlar. Toprakları da nemli olmalıdır. Menekşeler suyu seven çiçeklerdir ve toprağının daima nemli kalmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak yaprakları ıslatılmamalıdır.

Karanfil Bakımı ve Yetiştirilmesi

Göz alıcı renkleri ve zarif yapıları ile saksıda bakılacak çiçekler arasında öne çıkan karanfil bakımı itibariyle kolay bir bitkidir ve ev ortamında rahatlıkla yetiştirilebilir. Özellikle çok sıcağı sevmeyen karanfilin ılık bir ortamda bulunması gerekir. Güneş ışığını da sevdiği için gün içerisinde ışık almasına dikkat edilmelidir. Sulaması ise toprağı kurudukça yapılmalıdır.

Begonya Bakımı ve Yetiştirilmesi

Saksı çiçek türleri arasında begonya da en çok tercih edilen çiçekler arasında bulunur. Farklı renkleri ve güzel görünümleri ile ev ortamında yetiştirilmek için tercih edilen begonyalar, güneş ışığını doğrudan almayı sevmezler. Sulaması için de toprağı kurudukça yapılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Balkonda bakmak için ise rüzgâr olmamasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir