Kına çiçeği bakımı,Kına çiçeği nasıl yetiştirilir?

Kına çiçeği saksıda veya bahcede yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Genelde ılıman ortamları sever. Gölgelik alanlarda daha verimli bir şekilde yetişir. Bazılarımız onu türbe çiçeği olarak da adlandırır. Bu bitki türümüz yapraklarının altından çiçek açmasıyla bilinir. Çok fazla uzun yaşamadığı için saksida yetiştirmeye pek elverişli sayılmaz. Genellikle 1 sene boyunca hayatta kalabilir.

KINA ÇİÇEĞI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kına çiçeğinin 1 senelik ömrü vardır. Tohumlarla çok kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Yaz ayları boyunca çiçek açar, Sıcak havalarda oldukça çok sulanmak isteyen, susuz kaldığı zamanlarda yaprakları buruşan ancak sulandığı zaman yeniden düzelebilen bir bitki türüdür. Bitkimiz ortalama 30-50cm boylarına kadar ulaşabilir. Toprak seçiciliği yoktur. Ancak fazla killi veya sert olmamalıdır. Ortalama sıcaklık 25 derece olmalıdır.

KINA ÇIÇEĞI TOHUMU NE ZAMAN EKİLMELİDİR?

Kına çiçeği tohumu mart-nisan aylarında çimlenme sezonunda ekilmelidir. 10-15cm oluncaya kadar toprağa dikmemenizi tavsiye ederim. Fide olarak besleyebilirsiniz. Toprağı çok killi veya sert olmamalıdır. Eger saksıda yetiştirecekseniz, 15 cm oluncaya kadar bir pamuk içinde besleyip sonra toprağa ekebilirsiniz.

KINA BİTKİSİ ILE KINA YAPMAK

Ayrıca  kına çiçeğinin yaprak ve çiçekleri iyice ezilerek ayak ve el tırnaklarına sürülerek bekletilip, sonra yıkanırsa, aynı normal kına yaktığımızda oluşan turuncu kızıl renk el ve ayak tırnaklarında oluşur. İsmini de bu yüzden almıştır. Bende henüz denemedim, ama bu yaz  yetiştirdiğimiz kına çiçeklerinden bizzat deneyip paylaşacağım . Eğer bu konuda yazın bildirim almak istiyorsanız. Blogumu takip edebilirsiniz. Yazın deneyimlerimi sizler ile paylaşacağım. Takipte kalıp yorum atabilirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir