Yumrulu Begonya,Yumrulu Begonya Bakımı

Değerli okuyucularımız bugün yoğun istek üzerine sizlere yumrulu begonya latince ismi “Begonia Tuberosa”  olan bitkimizin toprak seçiminden bakımına, çoğaltılmasından tohumuna, renklerine ve türlerine kadar detaylı bir şekilde anlatacağım. Gösterişli renkleriyle odalardan bahçe süslerine kadar çiçek severlerin en çok sevdiği bitkilerden biridir. Sürekli olarak çiçeklendiği için birçok kişi tarafından tercih edilir.

Yumrulu Begonya Ekimi Nasıl Yapılır?

Kum,funda ve kara toprağın birleşiminden elde ettiğimiz toprağımız yumrulu begonya için idealdir. genel olarak orta veya büyük boy saksı tercih etmelisiniz. Mart-Nisan ayları gibi hazırladığımız toprak harcımızı saksımıza 5cm derinlikte ekerek başlıyoruz. Ektikten hemen sonra sulama yapmanız gerekmektedir. Saksımızı orta gölgelik bir alana koymamız gerekmektedir. Ortalama Haziran ayı gibi yumrumuz çiçek vermeye başlayacaktır. ve bu Süreç Eylül-Ekim ayına kadar devam edecektir.

Yumrulu Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

bitkimiz oldukça hassastır. Sulama yaparken dikkatli olmalısınız. Göbek yapraklarının ıslanmamasına özen göstermelisiniz. Gonca verme aşamasına kadar haftada 2-3 kez sulama yapmalısınız. Çiçeklenmeye başladığında sulama aralığını biraz esnetebilirsiniz. Bitkimizi yarı aydınlık ve güneş ile direkt temas etmeyen havadar bir yerde beslemelisiniz. Yaprakları sararmaya başladığında ise toprak belli bir süre kuru bırakılmalıdır.

Yumrulu Begonya Çoğaltılması

Sıkca sorulan sorulardan biriside bitkimiz nasıl çoğaltılır. Yumuşak dal çeliği ile çoğalılması şöyle yapılır:Saksı içindeki istediği harçlı toprağa yüzlek olarak gömülen yumrularımız , oda sıcaklığında muhafaza edilir. Bu yumrular, bir müddet sonra birkaç sürgün verir. İşte bu sürgünler, sekiz veya on santim kadar boylanınca yumru ile birleştiği yerden kesilerek köklendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir