Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Atatürk Çiçeği Bakım İpuçları

Atatürk Çiçeği Bakım İpuçları

Atatürk çiçeği bakımı, bitkinizin tatil boyunca güzel kalmasını sağlar. Parlak ve neşeli Atatürk çiçeği, ABD’de en çok satan çiçekli bitkidir ve Noel zamanında dekorasyon ve hediye vermek için en popüler olanıdır. Atatürk Çiçekleri aslında ortadaki minik, sarı gerçek çiçekleri çevreleyen yaprak benzeri parantezlerdir. Kırmızı renk geçerlidir. Ancak daha yeni çeşitler bordo, beyaz, şeftali veya pembe renklerde mevcuttur bazıları mermer veya beneklidir. Ayrıca, avuç içi büyüklüğünde minyatürlerden, şimdiye kadar gördüğümüzden daha büyük parantezlere sahip dev yer bitkilerine kadar çeşitlilik gösterirler.

Atatürk Çiçeği Satın Alma

100’den fazla poinsettia çeşidi vardır ve mevcut olanlar genellikle iyileştirildikçe ve yeni çeşitler tanıtıldıkça değişir. İstediğinizi gıdıklayan bitkiyi seçin sağlıklı bir bitki aldığınızdan emin olun. İşte bazı ipuçları:

Bracts merkezinde küçük, açılmamış çiçek tomurcukları olan bitkileri arayın. Uzun süre soğuk havaya maruz kalmış bir Atatürk çiçeği almayın. Eve giderken soğumasını önlemek için plastik bir kılıfla örtün.

Atatürk çiçeğinin çoğu, parantezler solduktan sonra atılır. Bununla birlikte, biraz çaba sarf ederek ve bu atatürk çiçeği bakım ipuçlarıyla, önümüzdeki Hediyeleşme Günlerinden önce Atatürk çiçeğinin çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Çoğaltma

Yapraklar dökülmeye başladığında, az miktarda su (toprağın tamamen kurumasını engelleyecek kadar) ve gübreleme yapmayın. Nisan ayının başlarında, bitkiyi (15 cm) saplara kadar budayın. Bu yeni büyümeyi teşvik edecektir. Atatürk çiçeğinizi düzenli sulamaların olduğu aydınlık bir yerde saklayın ve gübrelemeye başlayın. Yeni büyüme gördüğünüzde, onu taze toprakta saklayın.

Poinsettia’nın çiçek açması için uzun gecelere ve kısa günlere ihtiyacı vardır. Ekim ayının başlarından başlayarak, ona 10 haftalık uzun geceler verin (14 saat tamamen karanlık). Bitkinin her gece kesintisiz karanlığa bürünmesi için gerekirse üzerine bir kutu koyun veya bir dolaba koyun. Gündüz dışarı çıkarın ve parlak (dolaylı güneş) bir yere koyun. Ayraçlar renk göstermeye başladığında normal Atatürk çiçeği bakımı ile devam edin.

Atatürk Çiçeği Nasıl Bakılır? Atatürk Çiçeği Nasıl Kızarır?

Düşmüş yapraklar neden olur? Yeterli güneş ışığı ve soğuk hava, yaprakların düşmesine neden olur. Bitkinizi mağazadan eve götürürken örtmeye özen gösterin; Kısa süreli donma sıcaklıklarına maruz kalmak bile bitkiye zarar verecektir. Solmuş yapraklar, ıslak toprağın bir belirtisidir. Bu tropikal yerliler nemi sudan daha çok sever. Tekrar sulamadan önce saksı karışımının biraz kurumasına izin verin, ancak Atatürk çiçeği de kurumasına izin vermeyin.

Atatürk çiçeğini rahatsız eden bir şey mi var? Kırmızı örümcek akarları kışın bitkilere ilgi vardır. Çok küçükler, muhtemelen ilk önce dokularını fark edeceksiniz. Zararlıların diğer ev bitkilerinize geçmesini önlemek için herhangi bir istilayı derhal tedavi edin.

Değiştirilip değiştirilmeyeceğini merak mı ediyorsunuz? Atatürk çiçeğinizi bir yıl daha saklamadığınız sürece gerekli değildir. Sade bir kreş saksısını örtmek istiyorsanız, onu bir saksıya koyun, drenaj delikleri olmayan dekoratif bir saksı içerisine koyun. İç saksısına drenaj suyunun üzerinde tutmak için önbellek tabanını çakıl taşları veya küçük kayalarla örtün.

Atatürk çiçeği zehirli midir? Popüler inancın aksine, Atatürk çiçeği özü öldürücü değildir, sadece rahatsız edicidir. Göre Mayo Clinic, Atatürk çiçeği yaprakları yiyen bir mide ve ağız tahrişe neden olabilir. Yapraklarla ve özsuyuyla temas cilt ve göz tahrişine neden olabilir, bu nedenle onu tutarken eldiven giymek iyi bir fikirdir.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Yükseklik:  (15 cm) minyatürden (90 cm) uzunluğunda, tam bitkilerdir.

Işık: Poinsettia en iyi parlak, dolaylı ışıkta büyür. Bazı doğrudan sabah güneşi iyidir, ancak sıcak gün ortası güneşi küf renginin solmasına neden olabilir.

Su: İyice sulayın, ardından sulamalar arasında toprağın üst kısmının kurumasını bekleyin. İyi bir drenaj sağlamak için dekoratif folyoyu çıkarın. Toprak çok vıcıksa, bu bitki kök çürümesine yatkındır.

Nem: Ortalama oda nemi (yaklaşık % 40 bağıl nem). İç ortam havası kışın aşırı derecede kuru hale gelebilir; tropikal bitkileriniz için nemi artırmanın bu kolay yollarını inceleyin.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklığı 15-24 ° C. Kapı ve pencerelerden soğuk hava akımını sevmez. 10 ° C’nin altındaki sıcaklıklara maruz bırakılması yapraklarının düşmesine neden olabilir.

Toprak: Turba yosunu bazlı saksı karışımı kullanın.

Gübre: Genellikle gerekli değildir, ancak Atatürk çiçeği başka bir sezonda tutulursa, her 2 haftada bir yarı yarıya seyreltilmiş yüksek fosforlu bir gübreden faydalanacaktır.

Yayılma: İlkbaharda veya yazın başlarında yeni büyüme başladığında (7,5 cm) gövde ucu kesimleri alın. Kesilmiş ucu saksıya koymadan önce suya yerleştirilerek durdurulabilen sütlü bir özsu akıtacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu