Barış çiçeğiÇiçek türleri

Barış çiçeği bakımı,barış çiçeği nasıl yetiştirilir?

Zarif ve kusursuz görüntüsüyle ev dekorasyonunun vazgeçilmez bitkisi barış çiçeğidir. Kolay bakımı sayesinde çok fazla tercih edilir. Gelin detaylarına hep birlikte bakalim…

Barış çiçeğini eminim birçok kez duymuşsunuzdur halk arasında genellikle yelken çiçeği olarak bilinir. Yaprakları ve çiçeği tıpkı geminin yelkenlerine benzediğinden olacak ki halk arasında bu isimle anılıyor. Narin ve Oldukça kusursuz bir yapıya sahip olan bu bitkimiz, adeta Almanya’dan gelen akraba misalı çıtkırıldım bir yapıya sahiptir 😊. Ancak bakımı oldukça kolaydır.

Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Daha once bahsettiğim gibi bakımı oldukça basittir. Ancak dikkat etmeniz gerekn birkaç kural ve nokta bulunuyor. Sonuçta bitkimizinde bir canı var. Kaya değil ki bir yerden başka bir yere koyalım. Barış çiçeğinin toprak seçimiyle başlayalım. Bitkimizin toprağını tercih ederken mineral bakımından zengin topraği tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bu tür topraklarda bitkimiz daha hızlı büyüyecek ve daha fazla verim alacaksınız.

Sulamasına dikkat etmelisiniz barış bitkisi nemi sever bu yüzden toprağının kururmamasına özen göstermelisiniz. Yaz aylarında 2 günde 1. Kış aylarında ise her hafta sulamalısınız. Ortamdan ortama değişiklik gösterebilir.

Sularkan dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sulama günleri hep aynı gün ve saat olsun.
  • Sularken aynı kabı kullanmaya özen gösterin.
  • Suyun sıcaklığı ılık olmalı yani oda sıcaklığında olmalı.
  • Eğer isterseniz dinlenmis su ile beslerseniz daha fazla verimde alabilirsiniz.

Barış çiçeği ve saksı

Barış çiçeği değişimi sevmeyen bir bitki türüdür. Bu sebeple saksı değişimini gerekmediği sürece yapmayın. Eğer saksının eskidiğini düşünüyosanız. Şunu bilin ki bitkimizin kökleri çok hassatır. Değişim esnasında köklere zarar vermeyin. Köklere gelecek zarar çiçeğimizin kurumasına veya solmasına neden olabilir. Değistirdikten hemen sonra sulamayın 30dk kadar sonra sulayın ve toprağı sürekli nemli kalmasına özen gösterin.

Barış çiçeği ve gün ışığı

Bitkimiz gün ışıgından pek hoşlanmaz. Doğrudan güneş alan yerlere koymayın bitkimizi. Sağlıkla bir şekilde büyümesini istiyorsanız aydınlık bir ortamda bırakarak büyümesini sağlayabilirsiniz. Bitkimiz 10-28 derece arasında yaşam koşullarında hayatta kalabilir. Soğuktan ve sıcaktan korumanızda fayda var. Son olarakta yapraklarına su püskürterek daha fazla verim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu