Bromeliaceae ailesinin bu üyesi, iç mekânda büyümesi en kolay olanlardan biridir. Ve en çarpıcılarından biridir. Billbergia nutans’ta ilkbaharda renkli kolye çiçekleri görünebilir. Kalın, bantlı yaprakları, bu tropikal güzelliği zarif bir vurgu bitkisi haline getiren bir çeşme şeklinde dışa doğru kıvrılır. Yeşillik (37,5 cm) uzunluğa ve yaklaşık iki kat genişliğe ulaşabilir, bu nedenle bu bromelia bitkisinin yayılması için saksınızda biraz yer bırakın. İlkbaharda, bitki olgunluğa ulaştığında, genellikle 2-3 yıl içinde çiçek bekleyebilirsiniz. Çiçekler pembe, mor, sarı veya yeşildir. Ve kırmızı veya pembe parantezlerle çevrilidir.

 Billbergia nutans, bitki hareket ettirildiğinde veya dokunduğunda çiçeklerden “ağlayan” nektar damlalarından Kraliçe’nin Gözyaşları adını alır. Bazı nedenlerden dolayı, Queen’s Tears, diğer bitkiler kadar kreşlerde bulmak kolay değildir. Ancak, iç mekânı memnun etmek bazı bitkilerden daha kolaydır ve büyütmeye değerdirler. Çoğu bromeliads olan epiphytes kendi doğal yaşam ortamlarında, Billbergia nutans genellikle Güney Amerika yağmur ormanlarında ağaç dallarında yetişir. Küçük kökleri vardır ve çoğunlukla ağaçlara kendilerini sabitlemek için kullanılırlar, bu nedenle bu ağaçta yaşayan bitkiler yapraklarından nem ve besin toplarlar.

Kraliçe’nin Gözyaşları’nı Büyütürken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bromeliadınızı sulamak ve buğulamak için yağmur suyu veya filtrelenmiş musluk suyu kullanın. Yumuşak su çok fazla tuz içerir ve bazı musluk suyu yapraklarda su lekeleri bırakabilecek klor ve florür içerir.

 İlkbaharda budayın. Genç bitkiler her yıl saklanmalıdır. Orkide karışımı gibi gevşek, köknar kabuğu karışımı veya bromeliadlar için özel olarak etiketlenmiş bir karışım kullanın.

 Bir bitkiyi çiçek açarken asla yeniden yerleştirmeyin. Ofsetleri yeniden düzenlemek için çiçek açtıktan sonra bekleyin.

Çiçek üretmeyen bromlar yeterince ışık almıyor ise: Bitkinizi daha parlak bir yere taşıyın. Yaz için dışarıda kısmen gölgeli bir yere taşımak tam da ihtiyacı olan şey olabilir. Suya veya gübreye bir tutam Epsom tuzu (magnezyum sülfat) ekleyerek bromeliadları çiçek açmaya teşvik edebilirsiniz.

Ne zaman bitkim çiçek açar? Bu kolay numarayla biraz dürtün: Bitkinin etrafına olgun bir elma veya birkaç elma çekirdeği yerleştirin ve her şeyi bir veya iki hafta boyunca şeffaf bir plastik torbaya koyun. Olgunlaşan elmalar, çiçek tomurcuklarının oluşmasını teşvik eden etilen gazı üretir. Çok ısınmasını önlemek için bitkinizi plastikle kaplıyken doğrudan güneşten uzak tutun.

Billbergia Nutans Genel Bilgiler

Menşei: Arjantin, Brezilya ve Uruguay

Yükseklik: (37,5 cm) boyunda yüksekliktedirler.

Işık: Parlak, dolaylı ışık kullanın. Billbergia’nızı yaz için dışarıya çıkarırsanız, kısmi gölgede tutun. Yaprakların kırmızıya dönmemesi veya çok fazla güneşten yanmaması için bitkinize bir göz atın.

Su: Oda sıcaklığında yağmur suyu veya damıtılmış su kullanın çünkü bu yağmur ormanı yerlisi, bir miktar musluk suyuna eklenen klor ve florüre duyarlıdır. Kökleri zar zor nemli tutacak kadar su toprağı kullanın. Kök çürümesine yol açabilecek bitki tabanını ıslatmayın. Sonbahar ve kış aylarında toprağı biraz daha kuru tutun.

Nem: % 40-50 bağıl nem veya daha yüksek tutmaya çalışın. Yapraklardaki kahverengi uçlar kuru havadan kaynaklanır. Billbergias kuru havaya diğer bromeliad’lardan daha toleranslı olsalar da, nemi artırmak için sık sık suyla buğulanmadan yararlanırlar. Eviniz özellikle kış aylarında kuruysa, serin buharlı oda nemlendiricisi kullanın.

Sıcaklık: İlkbahar ve yaz aylarında, ılık sıcaklıklar ( 18-27 ° C). Sonbahar ve kış aylarında biraz daha soğuktur (16-24 ° C).

Toprak: Bromeliad veya orkide karışımı kullanın. Ve ayrıca bu bromeliadın kökleri etrafında hava sağlar.

Gübre: İlkbahar ve yaz aylarında her 2 haftada bir yarı kuvvete seyreltilmiş suda çözünür dengeli bir gübre ile besleyin. Sonbahar ve kış aylarında ayda bir kez besleyin. İsterseniz yaprak gübresi kullanın. Bromeliad’ler yapraklarından nem ve besin alır, böylece suya gübre ekleyebilir ve yaprakların üzerine püskürtebilirsiniz.

Yayılma: Bitkilerin çiçekleri büyüyünce bitkinin tabanında büyümesi keskin olan uzun (15 cm), en az 6, taze dolgu karışımında ayrı ayrı budayın. Ofsetleri kaplamak için çiçek açtıktan sonra bekleyin.

Write A Comment