Plumeria bakımı, sıcak güneş ışığı ve nem ihtiyacını karşıladığınız sürece kolaydır. Güçlü ve üretken bir çiçek açan Plumeria rubra, güzel bir saksı bitkisi yapar. Plumeria çiçeklerini bol miktarda güneş ışığı gereklidir. Kalın, odunsu dallar 30 cm’ye kadar büyüyen sivri uçlu yapraklar taşır. Büyük kokulu çiçek kümeleri, yazın başından sonbahara kadar dal uçlarında buketler gibi büyür. Frangipani çiçeklerinin her biri üst üste gelen 5 yapraktan oluşur. Mumsu çiçekler yaklaşık (5 cm) genişliğindedir ve pembe, kırmızı, sarı veya beyazın birçok tonunda veya herhangi bir kombinasyonda mevcuttur.

Bu çiçekler, herhangi bir tropikal çiçekli bitkinin en kokuluları arasındadır. Uçucu yağı genellikle parfüm, losyon, mum ve diğer kokulu ürünlerde koku olarak kullanılır. Bu tropik bitkiler, kokulu plumeria çiçeklerinin çiçek leis yapmak için kullanıldığı Hawaii’de yaygın bir bitkidir. Bu Orta Amerika yerlisi parlak ışığı ve orta derecede nemi tercih ediyor. Plumeria’nın ihtiyaç duyduğu bakımı verebilirseniz, bu muhteşem tropik bitkinin tadını uzun yıllar evinizde yaşayacaksınız.

Yıl Boyu Plumeria Bakımı

 İlkbaharda genç bitkileri kökleri kabı doldurduğunda saklayın. Sadece bir boy daha büyük bir saksıya taşıyın. Plumeria ekerken, kök çürümesini önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı seçmeye özen gösterilmelidir. Değiştirmek için bitkiniz çok mu büyük? Bunun yerine üst toprağı çıkararak ve onu taze toprakla değiştirerek üstünü giydirebilirsiniz.

Budayın. Düzenli budama ile büyüklüğünü kontrol edebilir ve plumeria’nın dallanmasını teşvik edebilirsiniz. Çiçek kümeleri dal uçlarından büyür, böylece bu şekilde daha fazla çiçek alırsınız. Bir düğümün hemen üzerinde (gövdeye bir yaprağın veya dalın bağlandığı yer) 45 ° açıyla kesin. Sapları yırtmamak için keskin budayıcılar kullanın. Plumeria dallarını 1/3 oranında budamak bitkiye hiç zarar vermez bu güçlü bir bitkidir. Kışın sonlarında veya ilkbaharda budayın.

Kış istirahati verin. Frangipani ağacı kış aylarında yapraklarını dökerek ve serin bir dinlenme isteyerek uykuya dalacaktır. Serin bir odaya koyun, sıcaklık 13 ° C’nin altına düşmediği sürece idealdir. İlkbaharda yeni büyüme başlayana kadar az miktarda su verin ve gübrelemeyi bırakın.

Satın Alma İpuçları

Frangipani ağacı olarak adlandırılmasına rağmen, bu tropikal bitki aslında bir çalıdır. 300+ türün Out Plumeria, rubra büyüyen iç mekânlarda en iyisidir. Plumeria’yı ilkbahar ve yaz aylarında satışlarını bulacaksınız. Parlak renkler ve göz kamaştırıcı kombinasyonlar arasından seçim yapabileceğiniz epeyce çeşit var. ‘Candy Stripe’, muhteşem sarı ve pembe çizgili yapraklara sahiptir. Canlı ‘Sıcak Pembe’ popüler bir çeşittir.

Büyüyen Plumeria Genel Bilgiler

Menşei: Orta Amerika

Yükseklik: Bir kapta en fazla (3 m) yüksekliğindedir.

Işık: Plumeria bakımı, tam güneş ışığına kadar parlak ışık gerektirir. Çiçek açmayan bitkilerin sorunu yeterince güneş almamasıdır. Büyüyen plumeria, her gün en az 5 saat doğrudan güneş gerektirir.

Su: Toprağı sonbaharda eşit nemli tutun. Bitki dinlenirken kışın az miktarda su koyun. Sararmış yapraklar aşırı sulamanın bir işaretidir.

Nem: % 40-50 bağıl nemi korumaya çalışın. Bitki etrafındaki nemi artırmak için soğuk hava nemlendirici kullanın. Buğu yapmak da yaz aylarında iyi bir fikirdir. Plumeria ile çiçekleri değil yaprakları buğulandırmaya özen gösterilmelidir.

Sıcaklık: Ortalama ila sıcak 18-27 ° C. Yüksek sıcaklıklara tolerans gösterecektir, ancak yaz için dışarıya çıkarırsanız, sıcaklık gece 13 ° C’nin altına düşerse tekrar içeri getirin.

Toprak: Turba yosunu bazlı saksı karışımı kullanın.

Gübre: Çiçeklenmeyi desteklemek için ilkbaharı sonbaharda yüksek fosforlu gübre ile besleyin.

Yayılma: İlkbaharda (25 cm) gövde ucu kesimi alın. Saksı ortamına ekmeden önce, özsuyunun sızmasını önlemek için kesilen uçların 5-7 gün kurumasına izin verin.

Write A Comment