Eminim sevgiliye veya sevdiklerinize alınacak çicekler kısmından bulduğunuz isimlerin başında dua çiçeği gelir. Sizlerde artık klişe çiçeklerden uzak durup özel bir ciçek almak istiyorsanız, sizlere dua çiçeğini tanıtayım hemen.

Dua Çiçeği Bakımı

Yarı gölge ya da iyi ışıklı ortamları tercih eder. Bitkimiz güneş almayi seven bir türdür. Direkt güneş ışığından koruyunuz. Balkon kenarları veya cam kenarları gibi güneş alan ancak direkt temasta bulunmayan yerlere koyabilirsiniz. Toprak secimini dikkatli yapmalısınız. Dua çiçeği topraği kara toprak olmalı ve humuslu olursa daha çok verim alacaksınız. Bitkimiz suyu sever toprağının sürekli olarak nemli kalmasına dikkat etmelisiniz.

İlkbahardan sonbahara dek mümkünse içme suyu kullanarak haftada 1-2 kere sulayın. Toprak yüzeyinin kurumaya başlaması su vermeniz gerektiğini işaret eder. Kışın verdiğiniz su miktarını azaltabilirsiniz.  

 Yüksek neme ihtiyaç duyar. Soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır.

  Toksik madde içermez.

  Boyu: 35-45 cm – Çapı: 12 cm

Bitkiniz Hakkında Faydalı Bilgiler

Calathealar egzotik görünümlü yağmur ormanı bitkileridir. Zarif yaprakları nedeniyle ev ve ofis dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilir. İlkbahar ve yaz aylarında ayda 2 kez bitki besini vererek daha dolgun bir forma kavuşturabilirsiniz.Yaprakları düzenli olarak süngerle silin. Calathea makoyana, yapraklarındaki eşsiz desenleriyle calathea familyası içerisinde en özel türlerdendir.

Write A Comment