Bu muhteşem kırmızı tropikal, Bromeliad ailesinin en yaygın ev bitkilerinden biridir. Diğer popüler çeşitlerin parlak sarı veya turuncu parantezleri vardır. Guzmania lingulata’nın yeni çeşitleri her zaman tanıtılmaktadır. Neyi sevdiğinizi seçin hepsi muhteşem. ‘Orange Star’ uzun ömürlü turuncu parantezlere sahiptir. ‘Luna’, leylak rengi bracts içeren popüler bir çeşittir. ‘Rana’, turuncu-kırmızı renkte türden biraz daha büyük çiçek başaklarına sahip daha yeni bir melezdir. Kösele gibi parlak yeşil yaprakları, her zaman suyla doldurulması gereken bir kavanoz oluşturan bir rozet içinde büyür. Bu, merkezinde sulanması gerektiğini ve çürümeyeceğini bildiğim tek bitkidir. 3 veya 4 yıl sonra, ‘Scarlet Star’ bitkinin merkezinde yükselen ve yaklaşık 5 ay süren parlak kırmızı parantezlerden yapılmış bir çiçek baş üretir. Küçük, beyaz gerçek çiçekleri neredeyse parantez içinde gizlenmiştir.

Bromeliads, her odaya göz kamaştırıcı bir renk ve tropikal bir his katar. Ofisiniz için de bir tane alın ve güzel bir konuma yerleştirin. Ofislerin floresan ışığı altında iyi büyür. Kuşak renginin solmasını önlemek için doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Guzmania lingulata, ofsetler üretene kadar saksıya ihtiyaç duymayacaktır. Aslında, küçük bir saksıda saklamak çiçeklenmenin desteklenmesine yardımcı olur.

Sade bir kreş saksısını örtmek istiyorsanız, dekoratif bir kaba koyun. Su üstünde kreş pot tutmak için saksının dibinde bazı küçük kayalar yerleştirmek iyi bir fikir. Bromeliad’ların küçük kök sistemleri vardır ve ıslak toprağı tolere etmezler. Bitkiler bir kez çiçek açar ve sonra ölür, bu 3 yıla kadar süren yavaş bir süreçtir.

Guzmania Lingulata ‘Kızıl Yıldız’ Yetiştirme İpuçları

Menşei: Orta ve Güney Amerika

Yükseklik: Yaklaşık (30 cm) yükseklik. Yaprakları (45 cm) uzunluğa kadar ulaşabilir.

Işık: Bu tropikal ev bitkisini doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir yere koyun. Güneşe maruz kalmaları yapraklarda kahverengi lekelere neden olabilir. Bir ofisin parlak flüoresan ışığında gelişecektir.

Su: Rozetin ortasını sulayın ve her zaman saksıya (rozetin ortası ) (2,5 cm) su tutun. Bromlar, musluk suyundaki klor ve florüre duyarlıdır. Damıtılmış su veya yağmur suyu kullanın ve önce oda sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin. Ev bitkileri soğuk sudan nefret eder! Kökleri nemli tutacak kadar su doldurun. Her hafta saksıdaki eski suyu boşaltın ve hemen temiz su ile değiştirin.

Nem: Yüksek nemi tercih eder. Bromeliad’ınızın yakınında en az % 50 bağıl nem tutmaya çalışın; Bunu yapmanın en etkili yolu, bitkinizi bir nem saksısına yerleştirmek veya bir soğuk buharlı oda nemlendiricisi kullanmaktır.

Sıcaklık: Ortalama ila sıcak (18-27 ° C). Bitkinizi kış aylarında pencere ve kapılardan gelen soğuk patlamalardan uzak tutun. Ayrıca onu ısı deliklerinden koruyun.

Toprak: Bromeliad veya orkide saksı karışımı kullanın. Veya eşit parçalarda ince dereceli köknar kabuğu ve çok amaçlı saksı karışımını karıştırın.

Gübre: Her ay ilkbahardan yaza kadar bitkinin kavanozunda yarı yarıya seyreltilmiş dengeli bir suda çözünür gübre ile besleyin, ardından 1 hafta sonra boşaltın ve suyla doldurun. Veya yaprakları zayıf bir yaprak gübresi ile ayda bir buğulayın.

Yayılma (7,5 cm) uzunluğa ulaştıklarında ofsetleri (yavruları) kesin ve onları taze, nemli saksı karışımına yerleştirin. İlk ay yavrular için yüksek nem oranını koruyun.

Write A Comment