Zengin bir renk yelpazesindeki kadifemsi çiçekler, uzun zamandır hercai menekşe bitkilerini favoriler haline getirdi. Yetiştirmesi kolay olduğu için hercai menekşeler, çiçek tarhları ve bordürler için çok uygundur. Tek başına veya diğer çiçeklerle karıştırılır. Bu büyüleyici hercai menekşe “yüzleri” 5 yassı yapraktan oluşur: 2 üst, 2 yan ve 1 alt taç yaprağından oluşur. Tipik olarak her çiçekte 2 veya 3 renk görülür. Yan ve alt yapraklarda genellikle çiçeğin merkezinden yayılan zıt lekeler veya damarlar bulunur.

Melezler mor, mavi, menekşe mavisi, sarı, kırmızı, pembe ve beyaz dahil olmak üzere çok çeşitli renk ve desenleri vardır. Bazı mor tonlar neredeyse siyah görünür. Bazı yeni melezlerin düz renkleri vardır. Hercai menekşe çiçeği paketlerini bahçe merkezlerinde veya çevrimiçi fidanlıklarda bulmak kolaydır. Yeni açılmaya başlayan bol tomurcuklu bir bitki seçin, genç, güçlü bir bitki her zaman daha güzel beslenir.

Mor Hercai Menekşe Yetiştirme

Hercai menekşe bir bienaldir, ancak genellikle çiçek açtığında satın alınır, yıllık olarak işlem görür ve sezon sonunda kompost kutusuna atılır. Çiçeklenme süresini uzatmak için iç mekânda tutabilirsiniz.

Bienallerin 2 yıllık bir yaşam döngüsü vardır. Tohumdan büyürken, ilk yıl yeşillik üretirler, sonra çiçek açar, tohum koyar ve ikinci yıl ölürler. Birçok yeni hercai menekşe melezi ilk yıl çiçek açacak şekilde yetiştirilmiştir.

Düşük ve kompakt, hercai menekşeler normal saksı için idealdir. Bitkinize herkesin hayran kalması için göz hizasında asılı saksılara yerleştirin. Dışarıda bir yeriniz yoksa güneşli pencerenizin üzerine hercai menekşenizi koyun.

Daha Fazla Nasıl Çiçek Açtırabiliriz?

Daha fazla çiçek açmayı teşvik etmek için çiçekleri solduktan sonra sıkıştırın. Kullanılmış çiçekleri sıkıştırarak uzun bir büyüme mevsimi geçirebilirsiniz.

Çiçek açmayan bir bitkiniz için şunları yapın. Güneş ışığı eksikliği veya çok yüksek sıcaklıklar hercai menekşe bitkilerinin çiçek açmamasına neden olur. Günün en sıcak bölümünde bitkinizi doğrudan gelen güneş ışığından koruyun.

Hercai Menekşe Bitkileri Bakım İpuçları

Menşei: İngiltere menşeli melezler

Yükseklik: 20 cm’ye kadar yükselebilirler.

Işık: Tam güneşe parlak ışık kullanılır. Hercai menekşe serinliği sever, bu yüzden yazın sıcak olduğu yerlerde yaşıyorsanız, bitkilerinizi kısmi gölgede tutun.

Su: Toprağı her zaman nemli tutun, ancak aşırı su vermeyin. Kuru toprak, çiçeklerin hızla solmasına neden olur. Düzenli olarak sulama yapıyorsanız ve bitki soluyorsa, kök çürümesi muhtemeldir. Bunlar, bu bitki ile ilgili en yaygın problemlerdir.

Nem: Bitki çevresinde % 40-50 bağıl nem sağlamaya çalışın. Nemi artırmak için saksıyı ıslak çakıl taşlarından oluşan bir drenaj tepsisinin üzerine koyun. Hercai menekşe küflenmeye karşı hassas olduğundan dolayı onları iç mekânlarda buğulamayın.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklıkları 16-24 ° C arasında olmalıdır. Onları dışarıda yetiştirirseniz, kışa dayanıklıdırlar. Hercai menekşe soğuğu sıcaktan daha çok sever, hatta dona bile tahammül edebilirler.

Toprak: Herhangi bir kaliteli çok amaçlı saksı karışımı topraklara yerleştirin.

Gübre: Her 2 haftada bir yarıya kadar seyreltilmiş suda çözünür bir gübre ile besleyin.

Yayılma: İlkbaharda hercai menekşe tohumlarını ekin. Bunları nemli saksı karışımının üstüne bırakın, sonra üzerlerini karıştırın. Tohumlar oda sıcaklığında filizlenir. Filizlenene kadar onları güneş ışığına maruz bırakmayın.

Write A Comment