Karides Bitkisi Bakım İpuçları

Karides bitkisi, ortak adını, bu bitkiyi neredeyse yıl boyunca kaplayan üst üste binen parantezlerden alır. Gösterişli bracts kırmızımsı kahverengiden bakırımsı pembeye ve altın sarısına kadar değişir. Bol ışık sağlayarak en iyi rengi elde edersiniz. Bitkiyi doğrudan güneş alacağı aydınlık bir yerde tutun. Braketlerin sonunda beliren küçük, beyaz çiçekler önemsizdir ve sadece kısa bir süre dayanır. Bitkinizi sıkıştırın. Dallanmayı teşvik etmek için büyüyen dalları sık sık sıkıştırın. İsterseniz kök ucu kesimlerini daha fazla bitki için çoğaltabilirsiniz.

Bitkinizin büyümesi birkaç yıl sürecek. Dik, odunsu gövdeleri kadifemsi, yaprak dökmeyen yapraklarla kaplıdır. Sivri, oval yapraklar yaklaşık (2,5-8 cm) uzunluğundadır. Budama yapmazsanız, zayıf dallarını yatırmanız gerekebilir. Büyümesini kontrol etmek ve uzun bacaklı olmasını önlemek için düzenli budama gereklidir. İlkbahar başlarında, gerektiğinde yarı yarıya eritin. İlkbaharda saksıyı aştığında saksı yapın. Aynı anda saksı yapıp budayabilirsiniz, bitkiye hiç zarar vermezsiniz.

Justicia Brandegeana Çeşitleri

Bu bitkiyi Justicia brandegeana veya Beloperone guttata olarak bulabilirsiniz. Kültivarlar sarı, somon veya kiremit kırmızısı bracts ile mevcuttur. J. brandegeana ‘Sarı Kraliçe’ sarı parantezlere sahiptir. ‘Meyve Kokteyli’ pembe çiçekli sarı ve yeşil braketlere sahiptir.  Tüm yıl boyunca sıcak olan bir bölgede yaşıyorsanız, Karides Bitkisini bahçe merkezlerinde bulabilirsiniz. Veya çevrimiçi kreşlerde bulabilirsiniz.

Karides Bitki Sorunları, Çözümleri ve Cevapları

Düşmüş yapraklar nasıl önlenir? Köke bağlı bitkiler bazen yapraklarını dökerler; yaprak düşmesini önlemek için her yıl saksı değişimi yapın. Taze saksı karışımı vererek çok daha sağlıklı bir bitkiye sahip olacaksınız. Sarı yapraklar aşırı sulanmanın bir belirtisidir. İyice sulayın, ardından tekrar sulamadan önce toprağın kurumasını bekleyin. Karides Bitkisi kuru toprağa ıslaktan daha toleranslıdır.

Bitkinizi rahatsız eden bir şey mi var? Beyazsinekler, pul böcekler ve yaprak bitleri, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ev bitkilerine çekilir. Bir istilanın herhangi bir belirtisi ( lekeli, rengi değişmiş veya yapışkan yapraklar) için bitkinize düzenli olarak bakmak ve herhangi bir istilayı derhal tedavi etmek iyi bir fikirdir.

Karides Bitki Bakımı

Menşei: Meksika

Yükseklik: Budanmazsa en fazla 90 cm yüksekliğindedir.

Işık: Karides Bitkisinin çiçek açması için bol miktarda ışığa ihtiyacı vardır. Mümkün olduğunca fazla doğrudan güneş ile parlak ışık verin. Güneşli bir pencereniz yoksa bitkinizi sıcak aylarda dışarıya taşımak ona büyümesi için ihtiyaç duyduğu güneş ışığını verecektir.

Su: Tekrar sulamadan önce toprağın neredeyse tamamen kurumasını sağlayan iyice sulayın. Sarı yapraklar aşırı sulamadan kaynaklanır. Islak toprağı önlemek için daima drenaj deliği olan bir saksı kullanın. Büyüme yavaş olduğunda kışın daha az su kullanın.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem). Hava kuruysa, nemi artırmanın en etkili yolu soğuk hava nemlendirici kullanmaktır.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklığı 18-24 ° C. İsterseniz yaz için bahçenize veya balkonunuza taşıyabilirsiniz. Sıcaklık düşerse geri getirin; minimum 16 ° C’yi tolere edecektir.

Toprak: Çok amaçlı houseplant saksı karışımı toprak kullanın.

Gübre: Her 2 haftada bir, yarıya kadar seyreltilmiş çok amaçlı suda çözünür gübre ile sonbahardan sonbahara kadar besleyin.

Yayılma: İlkbaharda (10 cm) gövde ucu kesimleri alın. Çiçek tellerini gövdeden çıkarın ve nemli saksı ortamına yerleştirin.

Write A Comment