Kokulu Sardunya Çiçeği Bakım İpuçları

Birçok sardunya türü değerlidir. Ancak kokulu sardunya türleri yoğun kokulu yapraklar sunar. Bu kokulu yapraklı sardunyaların yaprakları üzerinde sadece bir fırça ile dokunmanız, muhteşem bir koku seçiminde hoş bir koku yayacaktır. Pelargonium graveolens, güzel gül kokusuyla favoridir.  Gül kokulu sardunya bitkileri ( Pelargonium capitatum ) yaprakları hoş kokuludur. Pembe çiçekleri yalnızca ek bir cazibe merkezi. Diğer bir gül sardunyası, derin loblu, ince kesilmiş yaprakları olan büyük, kuvvetli bir bitki olan Pelargonium graveolens’tir. Limon sardunyası ( Pelargonium crispum ) özellikle aromatiktir. Yapraklarının en ufak bir dokunuşu bile havaya taze, narenciye kokusu yayar.

Elma sardunyası ( Pelargonium odoratissimum ), bir miktar tarçın ile enfes bir elma aromasına sahiptir. Harika kokulu çilek sardunyası ( P. x scarboroviae ) kompakt bir yetiştirme alışkanlığına sahiptir. Nane sardunyası ( P. tomentosum ) büyük, kadifemsi yaprakları olan bir takip alışkanlığına sahiptir. Bahçe merkezlerinde ve ilkbahar ve yaz aylarında internetten sardunya satın alabilirsiniz. Kokulu sardunyalar genellikle hafif çiçek açan bitkilerdir, bu nedenle sevdiğiniz kokuya göre bir tane bitki seçin.

Narenciye kokulu sardunyalar daha küçük yapraklara ve kompakt büyümeye sahiptir, bu da onları güneşli bir pencere kenarında iç mekânlarda büyümek için ideal kılar. Pelargonium crispum ‘Peach Cream’ pembe çiçeklere ve şeftali aromasına sahiptir. Gül kokulu sardunya bitkileri ( P. graveolens ), solda gösterildiği gibi, kar taneleri gibi görünen karmaşık desenli yapraklara ve güzel bir gül kokusuna sahiptir. Uzun bacaklı olmasını önlemek için sık sık geri çekilmesi gereken güçlü bir çeşittir.

Gül Kokulu Sardunyaların Bakımı

Bitkinizi sıkıştırın. Dallanmayı teşvik etmek ve çekici bir şekli korumak için gövdeleri düzenli olarak sıkıştırın. Bu kesimleri de atmayın. Size yeni bitkiler vermek için köklenebilirler. Ayrıca, bitkinizin temiz görünmesini sağlamak ve daha fazla çiçek açmasını sağlamak için kullanılmış çiçekleri çıkarın.

İlkbaharda budayın. Sardunyalar, hafifçe saksıya bağlıysa en iyi çiçek açar. Bitkinizi 1 boy büyük saksıya taşıyın veya aynı saksıda tutun ve taze toprak verin. Ortamın ıslak kalmasını önlemek için drenaj deliği olan bir saksı kullanın.

Kış mevsiminde bakım nasıl yapılır. Kokulu sardunya bitkilerinin çoğu asla uykuda kalmaz. Sardunyayı yıl boyunca parlak ışıkta tutabilirsiniz. Kışın daha az su verin, çünkü büyüme yavaşları, ancak toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin. Bitkinizi kışın dinlendirmek istiyorsanız, serin bir bahçede veya minimum 10 ° C sıcaklıkta balkonda saklayabilirsiniz. Bu dinlenme sırasında idareli su kullanın.

Kokulu Sardunya Bitki Bakım İpuçları

Menşei: Güney Afrika

Yükseklik: 30-45 cm yüksekliğindedir.

Işık: Tam güneşe parlak ışıkta yetiştirilir. Kokulu sardunyaya sonbaharda olabildiğince fazla ışık verin. İsterseniz, yaz için dışarıya taşıyın. Sıcaklık 10 ° C’nin altına düştüğünde iç mekâna geri getirin. Bu, soğuğu sevmeyen bir bitkidir.

Su: Su tahliye deliğinden çıkana kadar iyice sulayın, ardından tabağı boşaltın. Toprağın üstteki 1 cm lik kısmı kuruyana kadar tekrar sulamayın. Kışın sulamayı kesin, ancak köklerin tamamen kurumasına izin vermeyin.

Nem: Bu bitki ortalama iç mekân nemini (yaklaşık % 40) tolere edecektir. Hava kuruysa, ev bitkileriniz için nemi artırmak için bu kolay yollardan birini kullanın.

Sıcaklık: Soğuk geceler (13-16 ° C) ve sıcak günler (18-24 ° C) çiçek tomurcuklarını tetikleyecektir.

Toprak: Turba bazlı topraksız karışım kullanın.

Gübre: Her 3 haftada bir, yarıya kadar seyreltilmiş yüksek fosforlu sıvı gübre ile sonbahardan sonbahara kadar besleyin.

Yayılma: Yeni bitkilere başlamak için ilkbaharda ve yazın başlarında gövde kesimleri yapın. Dip kesim ucu hormon tozu köklendirme, ardından taze dolgu karışımında yerleştirin. Kesimleri nemli tutun, ancak ıslak değil. Kesimleri kökler oluşana kadar parlak, dolaylı güneş ışığında tutun, ardından onları tam güneş ışığına taşıyın. Pelargonium’ların da tohumlardan yetiştirilmesi kolaydır. Bir sonraki ilkbahar ve yaz aylarında olgun bitkiler için tohumlara Aralık ayında başlayın.

kokulu-sardunya-cicegi-bakim-ipuclari

 

kokulu-sardunya-cicegi-bakim-ipuclari

Write A Comment