Madagaskar Cezayir Menekşesi Çiçeği Bakım İpuçları

Bol güneş ışığı gereklidir. Yazdan sonbahara kadar deniz salyangoz çiçeği yapacaklardır. Bu Madagaskar yerlisi, gerçek mavi çiçekleriyle tanınan Vinca türüyle ilgilidir. Bir benzerlik var ama bu tropikal akrabanın kendine has bir güzelliği var. Bu çalı bitkisi, belirgin açık yeşil orta kabukları olan parlak, koyu yeşil oval yapraklarla yoğun bir şekilde kaplı dik gövdelere sahiptir. Deniz salyangozu bitkinize daha fazla çiçek açma gücü vermek için bol miktarda ışık verin.

Yıldız şeklindeki deniz salyangozu çiçekleri küçüktür. Sadece (2,5 cm) çapındadır Ancak yeterince ışık verilirse bitkiyi bolca kaplarlar. Çiçekler tipik olarak pembe renklidir ve boğazları pembe renktedir. Bunları beyaz veya soluk lavantada da bulabilirsiniz. Madagaskar deniz salyangozu bitkisini ilkbahar ve yaz aylarında bir kreş veya bahçe merkezinden satın alabilirsiniz. Bol çiçek tomurcuğu olan birini seçin. Sağlıklı bir çiçekli bitkinin bol tomurcuğu olmalıdır.

Cezayir Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bırakın bitkiniz güneşlensin. Çiçekli bitkilerin çiçek açması için bol miktarda ışığa ihtiyacı vardır. Madagaskar Cezayir menekşesi çiçeğinize yardımcı olmak için bitkinizi her gün birkaç saat güneş ışığı alacağı bir yerde tutun. Balkonunuza veya bahçenize taşıyın. Yaz aylarında güneşli bir yerde deniz salyangozu bitkisi yetiştirmek, ona daha fazla çiçek açma gücü verecektir. Merak etmeyin, bitki ısıyı alabilir. Geceleri sıcaklık / 16 ° C’ye düşmeden önce tekrar içeri getirdiğinizden emin olun. Soğuktan hiç hoşlanmazlar.

Biraz boşluk verin. Madagaskar deniz salyangozu, küçük bir saksıyı kısa sürede hızla dolduran güçlü bir yetiştiricidir. Deniz salyangozu bitkiniz saksıyı aştığında, bitkiyi (2,5 cm) daha büyük bir saksıya taşıyın. Fazla kaplamayın, çünkü çok büyük bir saksı çok fazla su tutacaktır ve bu da kök çürümesine yol açabilir. Ayrıca kökleri biraz sıkı olduğunda en iyi çiçek açar.

Kışın nasıl bakım yaparım? Bu tropikal bitki uzun ömürlü bir bitki ve kış boyunca muhafaza edilebilir; ancak ikinci yılda pek çiçek açmayacaktır. Sonbaharda çiçeklenme mevsimi bittikten sonra dışarı fırlatmaktan suçlu hissetmeyin. Saklamak istiyorsanız, az miktarda sulayın ve baharda yeni büyüme görene kadar gübrelemeyi bırakın. Ardından normal bakıma devam edin. Çiçekler küçüktür, ancak bu tropikal verimli bir çiçek açar.

Madagaskar Deniz Salyangozu Çiçek Bakımı İpuçları

Menşei: Madagaskar

Yükseklik: (30 cm)  yüksekliğindedir.

Işık: Madagaskar Periwinkle, iyi sulandığı sürece tam güneşte büyür. Yeterince ışık almayan bitkiler birkaç çiçek açarak uzun ve uzun bacaklı büyürler. Yaz için dışarıya taşımak tam bir çözüm olabilir.

Su: Toprağı eşit derecede nemli tutmak için iyice ve sık sık sulayın. Islak toprağı önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı kullanın.

Nem: Bu tropikal yerliler nemli havayı sever. Bağıl nem % 50’nin altına düşerse, yaprakları buğulayın ve saksıyı ıslak çakıllardan oluşan bir saksı üzerine yerleştirin.

Sıcaklık: Ortalama ila sıcak 18-29 ° C. Madagaskar Periwinkle’ı sıcak aylarda dışarı çıkarırsanız endişelenmeyin ısıyı alabilir. Ancak, yalnızca minimum 16 ° C’ye tolerans gösterecektir, bu nedenle sonbaharda sıcaklık düştüğünde iç mekâna geri getirin.

Toprak: Hızlı drene olan bir saksı karışımı kullanın. Çok amaçlı bir karışım kullanabilir ve biraz perlit ekleyebilirsiniz.

Gübre: Deniz salyangozu bitkisi büyürken ve çiçek açarken her 2 haftada bir, yarı yarıya seyreltilmiş dengeli bir suda çözünür gübre ile besleyin.

Yayılma: Kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında tohum ekin. Yaklaşık 2-3 hafta süren çimlenme için 21 ° C’yi koruyun. Yeni (8 cm) gövde ucu kesimleri ilkbaharda veya yazın başlarında alınabilir ve nemli saksı karışımına ekilebilir.

Write A Comment