Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Medinilla Magnifica Bakımı

Medinilla magnifica (Medine Gülü) Bakım İpuçları

Bu tropikal çalı, sarkık pembe çiçek kümeleri taşır ve bitkiye Gül Üzümünün ortak bir adını verir. İç mekânlarda yetiştirebileceğiniz en zarif çiçekli bitkilerden biri olan M. Magnifica, adı kadar ihtişamlıdır. Bununla birlikte, bu tropikal yerlinin arzuladığı yüksek nemi sağlayamadığınız sürece memnun etmek kolay değildir. Çevresindeki havadaki nemi artırmak için her yolu kullanın. Kalın, parlak yeşil yaprak çiftleri dik gövdeleri kaplar. Yapraklar (30 cm) uzunluğa kadar büyür ve dalgalı kenarlarla derin damarlıdır. İlkbaharda, yeterince ışık ve nem verildiğinde dalların uçlarından uzun, sarkık çiçek saplarının çıkmasını bekleyebilirsiniz. Çiçek başları muhteşem gözükmektedir. Küçük, pembe çiçek kümeleri 2 veya 3 kat pembe parantezin altında taşınır.

Biliyor musun?

Medinilla, Melastomaceae familyasında yaklaşık 150 tür içeren bir cinstir. Hepsi Güney Asya, Batı Afrika ve Pasifik adalarından tropiklerin yerlileridir…

Budama. Çiçeklenmeden sonra boyutunu kontrol etmek için bitkiyi yarı yarıya budayın.

Saksı Değişimi: Saksı değişimi birkaç yılda bir olmalıdır. Medinilla magnifica’yı büyük bir saksıya koyun. Büyüklüğünü kontrol etmek istiyorsanız, bitkiyi aynı saksıda tutun ve her yıl süsleyin.

Kış Bakımı: Bu yaprak dökmeyen çalıya kışın kuru ve serin bir dinlenme verin. Kışın minimum 16 ° C’yi tolere edecektir. Suyu azaltın. Ancak toprağın kurumasına izin vermeyin. Bu kış istirahati sırasında gübrelemeyi bırakın. Bitkiyi düzenli olarak oda sıcaklığında suyla buğulayarak yüksek nemi koruyun. Sprey ile kuru koşullara çekilen örümcek akarlarının istilasını önlemeye yardımcı olur.

Medinilla Magnifica Bakım İpuçları

Menşei: Filipinler

Işık: Parlak, dolaylı ışık kullanın.

Su: İlkbahardan Sonbahara nemi eşit tutun. Kışın az miktarda su, bitkiyi nemli tutar.

Nem: Yüksek nem şarttır. Yaprakları sık sık buğulayın ve bitkiyi ıslak çakıl taşlarından oluşan bir saksıya koyun. Bağıl nem % 60’ın altına düşerse, bir oda nemlendirici kullanın.

Sıcaklık: 21 ° C sıcaklık onun için idealdir. Kışın biraz daha soğuğa dayanabilir. ( 16 ° C)

Toprak: Turba yosunu bazlı karışım kullanın.

Gübre: İlkbahardan sonbahara kadar yarı yarıya seyreltilmiş yüksek fosforlu bir gübre (10-20-10 gibi) ile her 2 haftada bir besleyin.

Çoğaltma: Kök saplardan çoğaltılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu