Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Minyatür Güllerin Bakımı

Minyatür Güllerin Bakımı

İç mekânda minyatür güller yetiştiriyorsanız, minyatür gül bakımı için bu ipuçlarıyla başarılı olacaksınız. Minyatür gül bitkileri, Sevgililer Günü ve Anneler Gününde çiçekçi dükkânlarında satılabilir. Bu küçük güzellikler popüler hediyeler olsa da, eviniz için alabileceğiniz en güzel hediyelerdendir. Gerçek yuvaları güneş ışığı ve temiz havada gelişecekleri dış mekândır. Neredeyse her bahçede minyatür gül yetiştirme alanı vardır. Onları sınırlara veya uzun gül çalılarınızın önüne dikin. Eğer bahçenizde bir nokta yoksa güneşli balkonunuza veya güneşli pencere önüne saksınızı koyun. Küçük (2,5-5 cm) çiçekleri kırmızı, pembe, şeftali, turuncu, beyaz, sarı ve birçok kombinasyon dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde mevcuttur. Küçük bir saksı içinde güzel bir minyatür güle sahip olabilirsiniz.

Minyatür Gül Çeşitleri

Düzinelerce mükemmel çeşit mevcuttur. Zor olan kısım, aralarında iyi bir seçim yapmaktır. Ödülü olan gül; ‘Cupcake’ soluk pembe renkte çiçek açar… ‘Masumiyet’ simgesini taşır ve beyaz ve pembe renkte olur. ‘Caliente’ parlak kırmızı çiçekler ve parlak yapraklarla göz alıcıdır. ‘Starina’ çeşidi turunce ve kırmızı rengi ile popülerlik kazandı. En küçük güller arasında beyaz ‘Cinderella’gülü ve ‘Popcorn’ gülü vardır. Güzel kokulu bir mini gül mü arıyorsunuz? Tüm Scentsation çeşitlerinin sarhoş edici bir kokusu vardır. Bol miktarda parlak güneş ışığı göz önüne alındığında, yaz aylarında çiçek açmayı bekleyebilirsiniz.

Minyatür Gül Bakımı

Bırakın güneş ışığında kalsın. Bu mini ve mikro melezler, yeterince güneş ışığı almazlarsa çiçek açmazlar. İç mekânlarda minyatür güller yetiştirirken, her gün birkaç saat doğrudan güneş alabilecekleri bir yer bulmak zor olabilir. Güneşli bir pencerede yeriniz yoksa donma tehlikesi olmadığı sürece gülünüzü dışarıya taşıyabilirsiniz. Çiçekli güller susuzdur ve kaplarda çabuk kururlar. Kuruluğu kontrol etmek için her iki günde bir parmağınızı toprağa sokun, özellikle açık havada minyatür güller yetiştiriyorsanız kesinlikle deneyin.

Bitkilerin en iyi şekilde görünmesini sağlamak ve uzun bir çiçeklenme mevsimini teşvik etmek için çiçekleri solur solmaz kaldırın. Onları ellerinizle koparmayın çünkü yırtılmaları gövdeye zarar verebilir. Hastalıkları çekebilecek sapların yırtılmasını önlemek için keskin budayıcılar kullanın. 45 ° açıyla kesin.

Minyatür Gül Bakımı İçin İpuçları

Minyatür güller budama. Yeni bitkilerin budamaya ihtiyacı olmayacak. Yaşlandıkça, ölü dalları veya birbirine sürtünen çapraz dallarını çıkarmak isteyeceksiniz. Çiçek açtıktan sonra sonbaharda sert bir şekilde budamaktan korkmayın. Yıllık budama, güçlü yeni büyümenin yanı sıra gülünüzün genel sağlığını da teşvik edecektir. Aynı zamanda güle tatlı bir şekil verir. Sapı 45 ° ‘lik bir açıyla, yaprak dingilinin yukarısında kesin. Budama makası kullanın.

Yıllık gülleri saklayın. Saksı bitkileri veya hediye sepetleri bazen saksı başına 1’den fazla gül bitkisi içerir. Bu onları bölmek için iyi bir zamanı bekleyin. Kökleri parmaklarınızla ayırın, mümkün olduğunca orijinal toprağı çıkarın ve drenaj delikleri olan küçük saksılara ayrı ayrı dikin. Çiçeklenme mevsimi bittikten sonra sonbaharda saksıya koyun. Minyatür güller popüler hediyeler ve güneşli bir pencere için zarif bitkilerdir.

Bitkinizi Dinlendirin. Güller kışın uykuda kalır ve yapraklarını döker. Güllere kışın dinlenme dönemi verilmesi bitkilerin ömrünü ve sağlığını uzatacaktır. Bu süre zarfında onları serin tutun. Soğuğa dayanıklıdırlar, ancak dışarıda minyatür güller yetiştiriyorsanız, gülü bir malç tabakasıyla kaplayarak donma sıcaklıklarından koruyun. Saksıda yetiştirilen gülleri kış için bahçenize0veya balkonunuza taşıyın, böylece kökler donmaz.

Minyatür gül bitkileri Hastalıkları, diğer gülleri etkileyen aynı rahatsızlıklara da duyarlıdır. Nemli koşullar yapraklarda siyah nokta oluşmasına neden olabilir. Hemen tedavi edilmesi gereken bir mantardır. Etkilenen yaprakları kesin ve yaprakları siyah nokta için özel olarak yapılmış bir mantar ilacı ile tedavi edin. İyi havalandırma, mantarın önlenmesine yardımcı olacaktır. Neyse ki, yeni gül melezleri hastalıklara karşı giderek daha dirençlidir.

Düşen sarı yapraklar birkaç şeyin belirtisi olabilir. Güneş ışığı eksikliği, kuru toprak ve kuru hava güllerin yapraklarını dökmesine neden olur. Minyatür güllere iyi bakmaya devam etmek iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Minyatür Güller Yetiştirmek İçin İpuçları

Menşei: Çin’den ebeveynlerle melezler

Yükseklik: En fazla (60 cm) yükselmektedirler.

Işık: Bitki büyürken olabildiğince fazla güneş ışığı alan parlak ışık kullanılmalıdır.

Su: İyice sulayın ve sulamalar arasında üstteki (2,5 cm) kısmın kurumasını bekleyin. Kışın toprağı nemli tutun. Yaprakların üzerine siyah noktaya neden olabilecek su bulaştırmaktan kaçının.

Nem: En az % 40 %50 bağıl nemi koruyun. Bir nemölçer veya oda nemlendiricisi kullanın. Açılmadan önce büzülen gül tomurcukları, sıcak bir evin kuru havasında acı çekiyor olabilir. Buruşmuş tomurcukları budayın ve bitkinin etrafındaki nemi artırın. Bitkiyi dışarıya taşımak çare olabilir.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklığı 18-24 ° C, büyüyen minyatür güller için uygundur. Yerleşik bitkiler, değişen sıcaklıklara tolerans gösterecektir. Gül bitkinizi dışarıya taşırsanız endişelenmeyin. Isıyı alabilir. Güller soğuğa dayanıklıdır, ancak özellikle saksı bitkilerinin dona karşı ekstra korumaya ihtiyacı vardır.

Toprak: Nötr pH (pH 7) ile herhangi bir iyi saksı karışımı kullanın.

Gübre: İlkbahar ve yaz aylarında 2 haftada bir yarı yarıya seyreltilmiş mikro besin içeren yüksek fosforlu bir gübre (6-12-6 gibi) ile besleyin.

Yayılma: Yaz başında (10 cm) gövde ucu kesimleri alın. Köklendirme hormonu tozunda uçları daldırın ve nemli saksı karışımına koyun. Yüksek nemi koruyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu