Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Mor Yonca Çiçeği Bakımı

Mor Yonca Bakım İpuçları

Mor Shamrock, çarpıcı bir mor bitki örtüsü alışkanlığında büyür. Üçgen şeklindeki yaprakları damar boyunca katlanır ve ince gövdelerin üzerinde uçuşan kelebekler gibi görünür. İlkbahar ve yaz aylarında pembe çiçekler açar. ‘Triangularis’ dahil birçok çeşit mevcuttur. Bu bitki için diğer yaygın isimler False Shamrock ve Shamrock Plant’tir. İlkbahar ve yaz aylarında bol miktarda yumuşak pembe çiçek çıkmasını bekleyebilirsiniz. Zarif, beş yapraklı çiçekler, mor, yonca benzeri yaprakların tepelerinde trompet gibi yükselir.

Kırılgan görünümünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu, nemli ve gölgeli tutabildiğiniz sürece büyümesi en kolay çiçekli ev bitkilerinden biridir. Oxalis bitkileri, toprağın kurumasına izin verilirse veya sıcak, doğrudan güneşe maruz kalırsa uykuda kalabilir. Merak etmeyin uyanacaktır. Sadece tüm yaprakları kesin ve sadece birkaç hafta içinde sağlıklı, gelişen bir bitkiye sahip olacaksınız.

Bu bitkiyi istediğiniz zaman bölün veya saksı değiştirin. Islak toprağı önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı kullanın. Drenaj delikleri olmayan dekoratif bir saksı kullanmak istiyorsanız, onu önbellek olarak kullanın. Sadece sade bir kreş saksısını cachepot’a koyun. Bitkiyi drenaj suyunun üzerinde tutmak için saksıların dibine çakıl taşları koyun.

Bu mutlu şanslı bitki, her yerde olmaktan memnun görünür. Purple Shamrock’u yıl boyunca iç mekânda yetiştirebilir veya yaz için gölgeli bir bahçede dışarıya taşıyabilirsiniz. Donmayan bölgelerde dış mekânda dikilebilir, ancak hızla yayılır ve bahçede istilacı olabilir.

Mor Shamrock Bakım İpuçları

Menşei: Brezilya

Yükseklik: (15-30 cm) yüksekliğindedir.

Işık: Parlak dolaylı ışık kullanın. O. regnellii’ye en iyi yaprak rengini verecektir. Uzun bacaklı, cılız büyüme genellikle ışık eksikliğinden kaynaklanır. Bitkiyi, güneye bakan bir pencereden perde filtreli ışık alacağı bir noktaya taşıyın.

Su: Sulamalar arasında toprak yüzeyinin kurumasına izin verin. Saksı ortamının kurumasına izin vermeyin. Oxalis, gübrelerden kaynaklanan tuz oluşumuna duyarlıdır. Bunu toprağın yüzeyinde veya ekici kenarının çevresinde beyazımsı birikintiler olarak fark edeceksiniz. Bu bitkinin etli köklerine zarar verebilecek fazla tuzlardan toprağı temizlemek için ara sıra toprağı yıkamak iyi bir fikirdir. Bitkileri oda sıcaklığındaki suyla iyice sulayarak saksıyı iki ayda bir yıkayın. Yarım saat boyunca suyun drenaj deliklerinden akmasına izin verin. Sonra tekrar yıkayın. Bitkinin suda oturmaması için drenaj tepsisini daha sonra boşaltın.

Nem: Bu Brezilya yerlisi bağıl nemi yaklaşık % 50 veya daha yüksek oranda tercih ediyor. İç mekân havası kuruysa, tesisiniz için nemi artırmak için bu kolay yollardan birini deneyin.

Sıcaklık: Özellikle çiçek açarken serin sıcaklıkları tercih eder;  13-18 ° C gece gündüz 24 ° C’den daha sıcak ortama koymayın.

Toprak: Herhangi bir iyi saksı karışımı kullanın.

Gübre: Bitki büyürken 2 haftada bir yarı yarıya seyreltilmiş dengeli bir sıvı gübre ile besleyin. Çiçeklenme durduğunda, iki ayda bir besleyin.

Yayılma: Küçük, yumrulu köklerini yavaşça daha küçük kümelere ayırarak ve ayrı kaplara saklayarak bitkiyi bölün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu