Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Nergis Çiçeği (Paperwhite Narcissus) Bakımı

Nergis Çiçeği (Paperwhite Narcissus) Bakım İpuçları

Paperwhite Nergis, şekliyle güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Bu güzelliklerin iç mekânlarda nasıl çiçek açacağını ve haftalarca dayanmasını öğrenin. Paperwhite nergis, evinizde çiçek açması kolaydır. Paperwhite çiçek açması için soğuk depoya yerleştirilmesine gerek yoktur. Paperwhite soğanlar ekilir dikilmez büyümeye başlar, 4-6 hafta içinde kokulu çiçekler ortaya çıkar. Her uzun çiçek sapı birkaç küçük, kar beyazı çiçek üretir. Bitkiyi serin bir yerde tutarak çiçeklerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Maksimum 18 ° C sıcaklıkta tutulursa, çiçekler 3-4 hafta taze görünür.

Paperwhite Nergis Çiçeği satın almak mı istiyorsunuz? Sert, yumuşak veya duygusal olmayan kar beyazı nergisleri seçin. Tavsiye ettiğim birkaç popüler çeşidi var: ‘Ziva’ Ve ‘Ariel’ özellikle kokulu olanı seçin. Kusursuzdurlar sadece su ekleyin.

Paperwhite Narcissus’u Çiçek Açmaya Zorlama Adımları

Saksı karışımı ile doldurulmuş sığ bir saksıya kağıt beyaz soğanları dikin. Saksıya sığacak kadar nergisleri, birbirine dokunmadan mümkün olduğunca yakın yerleştirin. Çiçeklerin uçlarını açıkta bırakarak saksı karışımı ile doldurun.

Toprağı nemlendirmek için iyice sulayın.

Genellikle 2-3 hafta içinde sürgünler görünene kadar serin (10-24 ° C) düşük ışıklı bir yere yerleştirin. Sonra saksıyı daha sıcak ve daha parlak bir yere yerleştirin. Ancak doğrudan güneşe maruz bırakmayın. Tüm gövdelerin eşit ışık alması için saksıyı arada bir çevirin. Dikimden itibaren 4-6 hafta içinde çiçek açan çiçeklerle hızlı büyürler. Küçük, beyaz çiçek salkımları yaklaşık 3-4 hafta sürer.

Çakıl Taşlarında Nergis Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Paperwhite, saksı karışımı olmadan yetiştirilebilir. Sığ bir kabın tabanını yaklaşık 2 cm derinliğinde çakıl taşları (veya cam mermerler) ile örtün. Kağıt beyaz nergisleri, uçları yukarı bakacak şekilde çakıl taşlarının üzerine yerleştirin. Nergisleri daha fazla çakıl taşı ile örtün ve uçlarını açıkta bırakın. Nergislerin dibine ulaşmaya yetecek kadar su ekleyin. Bunları serin bir yere koyun ve bitkinizin keyfini çıkarın.

Paperwhite Narcissus (Nergis Çiçeği) Bakım İpuçları

Menşei: Asya ve Güney Avrupa

Yükseklik: 30-37,5 cm. Bitkiler genellikle dik durmak için istiflemeye ihtiyaç duyar.

Işık: Düşükten parlaklığa dolaylı ışık kullanılmaktadır.

Su: Toprağı eşit derecede nemli tutun, ancak ıslak bırakmayın çünkü ıslak kalmaları nergislerin çürümesine neden olabilir.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem) ile yetiştirilmelidir.

Sıcaklık: Ortalama 10-18 ° C’ye kadar soğutun. Çok yüksek sıcaklıklar çiçeklerin ömrünü kısaltır ve çiçek tomurcuklarının buruşmasına, kahverengiye dönmesine neden olabilir.

Toprak: Turba yosunu bazlı saksı karışımı (veya yukarıda açıklandığı gibi çakıl taşları kullanın).

Gübre: Dikimden çiçeklenmeye kadar her 2 haftada bir yüksek fosforlu suda çözünür gübre ile besleyin. Çiçek açarken döllemeyin.

Yayılma: Paperwhite nergis soğanları tekrar çiçek açmaz soğanları atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu