Eminim çiçek türleri arasında sizinde orkidelere verdiğiniz değer başkadır. Zerafet ve narinliğiyle hemen herkesin sevgilisi orkideler hakkında sizlerin merak ettiği soruları yanıtlayacağız. Sizlerin en çok sorduğu sorularla başlayalım. Balkon pervazlarından tutunda salon ortalarına kadar konduğu heryeri güzelleştiren çiçek orkide , bakımı hemen her yerde yapılabilen çıtkırıldım nâif ve kibar bir çiçek türüdür.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkidenin bilinen 22 binden fazla çesidi bulunmaktadır. Çıtkırıldı yapısıyla bilinir, bu bitkiye karşı kibar olmak zorundasınız. Eğer doğru bakımı yapmazsanız hemen solabilme yapısına sahiptir.

  • Orkide ince ve şeffaf saksıları sever.
  • Saksının direnaj delikleri olmalıdır.
  • Okide bitkisi toprağının fazla nemli kalmasını istemez.
  • Orkidenizin havadar ve güneş alan bir yerde beslemeniz gerekmektedir.
  • Oda sıcaklaklığı 25-25 derece arasında bulunmalıdır.
  • Bitkiyi direkt olarak yere koymamanızı tavsiye ederiz bir masa veya tabure üzerinde besleyebilirsiniz.

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Eğer orkidenizin çoğalmasını istiyorsanız yapmanız gereken şey keikinin çıkmasını beklemektir. Keiki orkide çoğaltmanın en kolay ve hızlı yoludur. Orkide, yaşamsal faaliyetleri kötüye gittiğinde kendisine yeni bir kök oluşturur. Bu, canlıların hayatta kalmak için ortaya koyduğu bir reflekstir. Orkidenin gelişimi kötüye gittiğinde bitki keiki ortaya çıkararak soyunun devamını sağlamayı hedefler. Toprağın üzerinden dışarı çıkan  bu ek kök, temiz bir makasla kesildikten sonra başka bir saksıya dikilebilir.

Orkidem Neden Çiçek Açmıyor?

Orkidenize adeta bir bebek gibi baktınız ama orkidem çiçek açmıyor diyorsanız bu durumda iki seçenek mevcuttur. Bunlardan ilki budama şeklinin yanlış olması ile alakalı ve buna bağlı olarak çiçek açmamasıdır. Budanmamış orkide çiçek vermez. İşe Orkidenizi uygun yerinden budayarak başlayabilirsiniz.Budadığınız yeri düz bir şekilde kesmemeye özen gösteriniz. İkinci çiçek açtırma yöntemi ise Çapraz bir şekilde kestiğiniz yeri vazelin ile güçlendirebilirsiniz. Toprağın kuru kalmaması aynı zamandada fazla nemli olmamasına dikat ederseniz sizin orkidenizde her bitki gibi çiçek açacaktır

Write A Comment