Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Pantufla Çiçeği Bakım İpuçları

Pantufla Çiçeği Bakım İpuçları

Pantufla Çiçeği adını, poşet veya terlik gibi görünen kabarık, parlak renkli çiçeklerden alır. Bu sıra dışı görünümlü bitkinin diğer yaygın isimleri Slipper Flower ve Slipperwort’tur. Bu görkemli, kese şeklindeki çiçeklerin kümeleri, yumuşak, yeşil yaprakların üzerindeki uzun saplarda büyür. Kalp şeklindeki yapraklar, kenarları taraklı derin damarlıdır ve (15 cm) uzunluğa ulaşır. Çiçeklenme süreleri kısa sürse de, bu sıra dışı ev bitkileri, neşeli benekli çiçekleri için etrafta dolaşmaya değer. Neden sadece bir tane alasınız ki? İki veya üç bitkiyi zıt renklerde bir arada sergileyin. Canlı çiçekleri, bir süre Boston eğrelti otunu veya kızlık tüylü eğrelti otunu giydirerek tropikal bitki örtüsü bitkilerinin yanında çarpıcı görünür.

Açılmamış tomurcukları bol olan bir bitki seçin ve birkaç hafta çiçek açmanın tadını çıkarın. Birçok çiçek rengi mevcuttur sarı, beyaz, turuncu, kırmızı, kestane rengi veya bakır, genellikle kırmızı, mor veya kahverengi lekeler olur. Popüler çeşitler arasında ‘Anytime Mixed’ ve ‘Gold Fever’ bulunur. Hibrit bitkiler, ilkbaharda çiçekçilerde, doğal çiçeklenme zamanlarında mevcuttur Bitkiniz için, her ikisi de yumuşak yapraklarını kavuracak ısı ve doğrudan güneşten arınmış bir yer bulun. Yaprak bitlerini ve gövdeleri kontrol edin. Bu küçük haşereler, bitkilerin yumuşak yapraklarına çekilir. Bir istilayı hemen tedavi edin böceklerin diğer ev bitkilerinize geçmesini istemezsiniz. Saksıyı serin ve nemli tutun ve birkaç hafta boyunca çiçek yığınlarının tadını çıkarın. Çiçeklenme bittikten sonra atın. Yıllıktır ve bir daha çiçek açmaz.

Pantufla Çiçeği Bakımı İpuçları

Menşei: Melezler

Yükseklik: 30 cm’ye kadar yükselmektedir

Işık: Parlak ışık ortamlarda yetişmektedir. Yapraklarını kavurabilecek sıcak, doğrudan güneş ışığından koruyun.

Su: Toprağı her zaman eşit şekilde nemli tutun. Toprağın kurumasına izin verilirse bu bitki iyileşmeyebilir. Çürüyebileceği için bitkinin tepesini sulamaktan kaçının.

Nem: Nemli hava gerektirir. Bitkinin etrafındaki nemi artırmak için saksıyı ıslak çakıl taşlarından oluşan bir saksı üzerine koyun. Buğu yapmayın çünkü su yumuşak yapraklara zarar verebilir.

Sıcaklık: Geceleri 7-10 ° C soğutun; 13-16 ° C gün boyunca sıcak tutarsanız bitkiniz için iyi olacaktır.

Toprak: Turba yosunu bazlı saksı karışımı kullanın.

Gübre: Gübreye gerek yoktur; cüzdan çiçekleri bir sezon boyunca çiçek açar ve daha sonra atılabilir.

Yayılma: İstediğiniz zaman tohum ekin. Bu bitkiler yavaş büyüyor. Çiçeklenmeleri için 4-5 ay bekleyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu