Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Pembe Calla Lily Çiçeği Bakımı

Pembe Calla Lily Çiçeği Bakım İpuçları

Pembe Calla Lily en sevilen ev bitkisi haline geldi ve nedenini öğrenmek çok kolay! Büyüleyici, huni şeklindeki çiçekleri pembe, gül, lavanta veya menekşe olabilir. Beyaz veya sarı çeşitlerden daha küçük bir bitkidir (40 cm’ye kadar büyür) daha güzel görünümlüdür. Bu uzun, sivriltilmiş yapraklar koyu yeşil renklidir ve genellikle soluk beyaz lekeler vardır. Donma sıcaklıklarına tahammül edemedikleri için “yumuşak nergisler” kategorisine girerler. Ama bu, callas’ı kategoride memnun etmeyi kolaylaştırır. Bu minyon pembe callaları kışın sonlarında, ilkbahar ve yaz aylarında fidanlıklarda ve çevrimiçi çiçek teslimat sitelerinde bulabilirsiniz. Artık tatillerde çiçekçi dükkânlarından da zambak satın alabilirsiniz. Çiçeklerini birkaç hafta taze tutmanın sırrı, bitkiyi sıcak tutmak ve iyi sulandırmaktır.

Calla Lily Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Calla Lily çiçekleri, oldukça zarif görünüme sahiptir. Calla Lily çiçeği anlamı saflık, temizlik, masumiyettir. Gelin buketlerinde de oldukça tercih edilen bir çiçek türüdür.

Rhizomes’dan Calla Lilyum Nasıl Yetiştirilir?

Bitkinizi satın aldınız ve hala çantadalar. Bundan sonra ne yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Büyümeleri kolaydır. Sadece onları sıcak ve nemli tutun ve bu renkli calla çiçeklerini yaklaşık 8 hafta içinde görmelisiniz. İşte atmanız gereken adımlar:

Köksapları bir saksıda (2,5 cm) toprakla kaplayın. İyice sulayın ve drenaj saksısını boşaltın. Saksı ile nergisleri sıcak ve güneşli bir pencereye yerleştirin. Bu renkli callas, gece bile, sıcaklık 21 ° C veya daha yüksek olmadığı sürece çiçek açmaz.

İlk yeşil yaprak parçasının yüzeyde dolaştığını görene kadar toprağı hafifçe nemli tutun. Bitki büyüdükçe ve çiçek açtıkça suyu yavaş yavaş artırın. (Çiçekli bitkiler susuzdur, bu yüzden H2O ile cimri olmayın.) Sadece bitki büyürken ve çiçek açarken gübreleyin.

Pembe Calla Lily Nasıl Yeniden Çiçeklenecek?

Bu güzel bitki 4-6 hafta çiçek açar, daha sonra gelecek yıl çiçek açması için neler yapılmalıdır. İşte adımlar:

Bitkiyi Biraz Dinlendirin. Çiçekler, en az 2 ay boyunca serin ve kuru bir uyku hali ile tetiklenir. Bu dinlenme ile callas’ınızı 3-5 sezon yeniden açmaya zorlayabilirsiniz. Köksaplar güzel bir çiçek gösterisi yapmayı bıraktığında, bitkinizi değiştirme zamanı gelmiştir. Çiçekler öldüğünde, suyu yavaş yavaş azaltarak bitkinin uykuda kalmasına izin verin.

Yeşillik sararıncaya ve solana kadar bekleyin, ardından tekrar kesin. Rizomları saksıda bırakın ve serin (4-16 ° C), karanlık bir yerde saklayın ve rizomların tamamen kurumasını önlemek için yeterli su verin.

Hareketsiz rizomlar Ocak-Mart aylarında yeniden uyandırın. Onları (10 cm) saksılarda taze toprakla saklayın. Köksapı örtmek için yaklaşık 1 cm toprakla doldurun. Bitkiyi ılık, parlak bir yere (doğrudan güneşten uzak) geri koyun ve toprağı nemli tutun. Çiçeklerin yaklaşık 8 hafta içinde ortaya çıkması gerekir.

DİKKAT: Calla zambaklarının tüm kısımları zehirlidir; köksap en zehirli olanıdır. Bu bitkiyle oynayabilecek veya onu yiyebilecek çocukların, kedilerin ve köpeklerin erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Pembe Calla Lily Çiçeği Bakım İpuçları

Menşei: Güney Afrika

Yükseklik: 30-40 cm yüksekliğindedir

Işık: Parlak dolaylı ışıklarda yetiştirilmelidir.

Su: Pembe calla zambak rizomlarını sakladıktan sonra, saksı karışımını hafifçe nemli tutun. Bitki büyüyüp çiçek açarken suyu artırın.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem) ortamlarda kalmaları gerekmektedir.

Sıcaklık: Büyürken ve çiçek açarken ılık (21-29 ° C). Bitkileri ısı menfezlerinden uzak tutun.

Toprak: Daha hızlı drenaj için eklenmiş perlitli turba yosunu bazlı saksı karışımı. Afrika menekşe saksı karışımı idealdir.

Gübre: Bitki büyürken yarı yarıya seyreltilmiş yüksek fosforlu sıvı gübre ile 2 haftada bir besleyin.

Yayılma: Köksaplar. Rizom dikmek için yukarıdaki nasıl yapılır bölümüne bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu