Bitki BakımıÇiçek türleri

Pembe Tüy Bitkisi (Tillandsia Cyanea) Bakım İpuçları

Pembe Tüy Bitkisi (Tillandsia Cyanea) Bakım İpuçları

Pembe Tüy Bitkisi (Tillandsia cyanea), bromeliad hava bitkileri ailesinin bir üyesidir ve adını aylarca süren parlak pembe parantezlerin tüylerinden alır. Kemerli, dar yeşil yapraklar bir rozet içinde büyür ve yaz aylarında çiçek sivri uçları görülür. Pembe parantezleri, kısa bir gösteri için ortaya çıkan mor-mavi çiçeklerle yoğun bir şekilde örtüşür. Bitkinizi çiçek açarken bir bitki standına koymak, ona hak ettiği tüm ilgiyi verecektir.

Bu Tropikal Bitki Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizdeki bromeliad bakımını doğal yağmur ormanlarının yaşam alanlarıyla eşleştirmek, onları sağlıklı tutacaktır. Tillandsias, yerli Ekvator’da epifitlerdir ve çoğunlukla ağaçlara demirlemek için kullanılan küçük köklere sahiptir. Kökler su içmediği için ağaçta yaşayan bu bitkiler, yapraklarından nem ve besin toplarlar. Pembe Tüy bitkisinin su ve yaprak gübresi ile buğulanması, kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Bitkiler genellikle 2-3 yıl içinde olgunlaştıklarında çiçek açarlar. Diğer bromeliadlar gibi, bir kez çiçek açarlar ve sonra ofsetler üretirler. Ofsetleri çoğaltmak, yıllarca bir koleksiyonun keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır. Yeterince ışık verildiğinde, pembe parantezler arasında mor çiçekler ortaya çıkacaktır.

Çiçek yok mu? Çiçek açmayan pembe tüy bitkileri yeterince ışık almıyor. Bitkinizi bir pencereye yaklaştırın, ancak sıcak ortamdan ve, doğrudan öğle güneşinin dışına taşıyın. Tropikal yerlileri de güneşe çıkarın. Çiçek açmak için yaklaşık24 ° C’lik bir sıcaklığa ihtiyacı vardır.

Bromeliadınızı rahatsız eden bir şey mi var? Haşereler yaygın olmamakla birlikte, pul böcekler, yaprak bitleri veya örümcek akarları tarafından istila edilebilir. Düzenli olarak zararlıları kontrol edin ve herhangi bir istilayı hemen tedavi edin.

Pembe Tüy Bitki Bakımları

Menşei: Ekvator

Yükseklik: Yeni cüce çeşitleri yalnızca (25 cm) uzunluğa ulaşır. Yine de yayılmasını bekleyin. Uzun, bantlı yaprakları (30 cm) genişliğe kadar bir rozet oluşturur.

Işık: Büyümek ve çiçek açmak için parlak, dolaylı ışığa ihtiyaç vardır.

Su: Haftada 2-3 kez yapraklar tamamen ıslanana kadar su püskürtün. Akan su kökleri ıslatmaya yetmelidir. Çiçek sapının çürümesine neden olabilecek bitkinin tabanını ıslatmayın. Bromeliadınızı buğulamak için yağmur suyu veya filtrelenmiş musluk suyu kullanın. Yumuşak su çok fazla tuz içerir ve bazı musluk suyu yapraklarda su lekeleri bırakabilecek klor ve florür içerir.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem). Yapraklardaki kahverengi uçlar, kuru havanın bir sonucudur. Tropikal bitkiler için nemi artırmanın en etkili yolu, soğuk buharlı oda nemlendiricisidir.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklıkları 18-24 ° C bu tropikal bromeliad’a uygundur.

Toprak: Bu, Tillandsia cinsinden bir saksıda yetiştirilebilen tek bromeliaddır. Orkide karışımı veya bromeliadlar için özel olarak etiketlenmiş gibi gevşek, ince dereceli bir köknar kabuğu karışımını tercih eder. Paketlenmesi; köklerin etrafında hava kalmasına izin vermek için karışımı gevşek tutun.

Gübre: Tillandsias için özel olarak yapılmış bir yaprak gübresi spreyi ile ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir kez besleyin.

Yayılma: Keskin bir bıçakla ve sığ bir şekilde taze saksı karışımında saksı ile en az (7 cm) boyunda olduklarında bitkinin tabanında büyüyen yavrular olarak adlandırılan ofsetleri çıkarın. Köklenmeleri yaklaşık 3-6 ay sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu