Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Plectranthus ‘Mona Lavanta’ Bakım İpuçları

Plectranthus ‘Mona Lavanta’ Bakım İpuçları

‘Mona Lavanta’, hızla büyüyen, çok yaşayan bir çalıdır ve hızla favori ev bitkisi haline gelmektedir. Bu gölge aşığı, iç mekânlarda büyümeye mükemmel şekilde uygunlardır, heyecan verici yeni bir çeşittir. İç mekânlarda aylarca bu kadar hızlı bir şekilde çiçek açan çok az bitki var. Dik gövdeler, dişli kenarlı koyu yeşil oval yapraklarla yoğun bir şekilde saksılanmıştır. Parlak yapraklar, mor alt kısımlarla herdem yeşildir ve bu, yıl boyunca güzel bir ev bitkisi yapar. Bitkilerin çoğu sonbaharda büyümesi yavaşlarken, bu çiçekli güzellik, mor lekeli uzun boru şeklindeki lavanta çiçeklerinden sivri uçlar gönderir ve büyümesi engellenmez. Çiçeklenmeyi tetikleyen saatler gün ışığı saatleridir, bu yüzden yapay ışıkların altına koymayın. Muhtemelen kışın ve ilkbahara kadar çiçeklerin tadını çıkaracaksınız.

Budayın. Yeni gövde uçlarının sıkıştırılması dallanmayı teşvik edecek ve bitkinin kompakt kalmasını sağlayacaktır. Çiçek, yeni dalların ucunda büyümesi ve daha fazla çoğalmaları bu şekilde olur. Ayrıca, daha fazla çiçek açmayı teşvik etmek için çiçekler solduğunda çiçeğin sivri uçlarını kesin.

Çiçeklenme bittikten sonra ilkbaharda saksı yapın. Sadece (2,5-5 cm) daha büyük bir saksıya çıkarın ve bitkinizin büyümesi için biraz yer açın. Kök çürümesine neden olan ıslak toprağı önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı kullanın.

Bu bitki ile ilgili sorunlar azdır. Sıcak, doğrudan güneş ve kuru toprak onu öldürecektir. Bitkinizi yıl boyunca iç mekânda tutabilirsiniz. Ancak yaz için dışarıya çıkarırsanız, doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Ayrıca, kurumaması için toprağı birkaç günde bir kontrol edin.

Mona Lavanta Hakkında Bilgi.

‘Mona Lavender’ daha yeni bir çeşittir. Yerel bahçe merkezinizde bulamıyorsanız, isteyin. Büyütmeye değer. Çevrimiçi bitki satan web sitelerinde bulabilirsin.

‘Mona Lavanta’ Bakım İpuçları

Menşei: Tropikal Güney Afrika

Yükseklik: (60 cm) yükselmektedirler.

Işık: Yıl boyunca parlak dolaylı ışık kullanılmalıdır.

Su: İyice sulayın, ardından sulamalar arasında üstteki (2,5 cm) kısmın kurumasını bekleyin.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40-50 bağıl nem). İç ortam havası kışın aşırı derecede kuru hale gelebilir; Tahmin etmek yerine tesisinizin yakınında bir nemölçer kullanmak iyi bir fikirdir. Gerekirse bir çakıl taşı saksısı veya soğuk buhar odası nemlendiricisi kullanın.

Sıcaklık: Ortalama oda sıcaklıkları (18-27 ° C) bu tropikal bitkiye gayet uygundur. Yıl boyunca sıcak tutmayı hedefleyin. Yaz için bahçeye veya pencerenize ‘Mona Lavanta’ koyarsanız, sıcaklık düştüğünde geri getirin. Donmaya tahammül etmez.

Toprak: İyi drenaj için eklenmiş perlit ve vermikülit içeren turba yosunu bazlı saksı karışımı kullanın. Afrika menekşe saksı karışımı idealdir.

Gübre: 2 haftada bir suda çözünür gübre ile besleyin.

Yayılma: İlkbahar veya yaz aylarında (10 cm) gövde ucu kesimleri alın. Nemli saksı karışımına veya suya kolayca kök salabilirler. İlkbaharda tohum ekin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu