Balkon BitkisiBitki BakımıÇiçek türleri

Sardunya Çiçeği Bakımı

Sardunya Çiçeği Bakımı

Martha Washington sardunya, adını bir zamanlar popüler olan bir çeşitten alır. Yeni Pelargonium melezleri ‘Martha Washington’u gölgede bıraksa da, isim değişmedi. Bugün, bu erken çeşidin yerini, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli muhteşem çiçeklerle daha güçlü melezler almıştır. Bu melezler ayrıca yaygın olarak Regal Geraniums olarak bilinir. Bu, büyük bir karmaşık melez grubudur. Hepsinin doğal olarak dallanan gövdeleri ve koyu yeşil, kırışık yaprakları vardır.  Kalın, etli çiçek sapları, düz yapraklı çiçeklerin dik kümelerini taşır. Sardunya renkleri beyaz, pembe, kırmızı, kestane rengi, somon ve moru içerir. En üstteki 2 yaprak genellikle daha cesur bir renge ve zıt bir desene sahiptir.

Bu melez sardunyalar çiçek açtıklarında kış sonlarında satışa sunulacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok iyi Pelargonium domesticum çeşidi mevcuttur. “Maiden” çeşitleri kompakttır, bu da onları güneşli bir pencere için ideal kılar. ‘Pompeii’, beyaz kenarlı çarpıcı, neredeyse siyah yaprakları olan başka bir kompakt bitkidir. ‘Carisbrooke’ koyu kırmızı ile sıçrayan büyük, pembe çiçeklere sahiptir.Martha Washington sardunyalar kışın sonunda çiçek açar. İç mekânda sardunyalar yetiştiriyorsanız, onlara mevsimler için biraz yardım etmeniz gerekecek… Yazın dinlenecek ve serin bir sonbahar ile çiçek tomurcukları kurmalarına neden olacaktır.

Martha Washington Sardunya Nasıl Yeniden Çiçeklenir

Budama Zamanı

Yaz aylarında çiçeklenme durduktan sonra bitkiyi saplara (10 cm) budayın.

Saksı Değişimi

Çiçeklenmeden sonra, bitkinizi sadece taze toprak vermek için saklayın. Sardunyalar, hafifçe saksıya bağlıysa daha güzel çiçek açar, böylece aynı saksıda tutabilirsiniz. Aşırı sulamayı önlemek için drenaj delikleri olduğundan emin olun sardunyalar köklerinin ıslak olmasını sevmezler.

Bitkinizi Dinlendirin

Bitkinin yaz boyunca dinlenmesine izin verin. Bu dinlenme sırasında az miktarda su verin ve gübrelemeyi bırakın. Dolaylı ışıkta tutun. Çiçek tomurcuklarını oturtmak için Martha Washington sardunyanıza 2 aylık soğuk hava verin. “Soğuma” dönemi için, bitkinizi sonbaharda gece sıcaklığı 10 ° C’ye düştüğünde dışarıya taşıyın. Veya bol miktarda dolaylı ışık alacağı serin bir ortamda veya bodrum katında ve bahçenizde saklayabilirsiniz. Bu soğuk uygulama sırasında normal sulamaya ve gübrelemeye devam edin.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, kışın ortasında çiçek tomurcuklarını göreceksiniz, ve Şubat veya Mart aylarında güzel çiçeklerin tadını çıkarmalısınız.

Martha Washington Sardunya Bakım İpuçları

Menşei: Güney Afrika

Yükseklik: 30 ila 60 cm yüksekliktedir

Işık: Parlak ışık kullanılmalıdır.

Su: İyice sulayın ve toprak yüzeyinin sulamalar arasında kurumasına izin verin. Çiçek açtıktan sonra sulamayı kesin, ancak köklerin tamamen kurumasına izin vermeyin. Yapraklardaki kahverengi lekeler mantardan kaynaklanır. Etkilenen gövdeleri ve yaprakları kesin. Gerekirse bitkinize bir mantar ilacı uygulayın.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem). İç mekân havası kışın aşırı derecede kuruyarak kahverengi yaprak uçlarına neden olabilir. Ev bitkileriniz için nemi yükseltmenin kolay yollarını keşfedin.

Sıcaklık: Kıştan yaza, normal oda sıcaklıkları (18-24 ° C). Sonbaharda, 2 aylık serin geceler (10 ° C) olmalıdır. Sıcaklık çiçek tomurcuklarını tetikleyecektir.

Toprak: Turba bazlı topraksız karışım kullanılmalıdır.

Gübre: Her 3 haftada bir, yarıya kadar seyreltilmiş yüksek fosforlu sıvı gübre ile ilkbaharda ve sonbaharda gübreleyin.

Yayılma: İlkbaharda kök kesimlerini alın ve taze saksı karışımında kök yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu