Snapdragon (Aslanağzı) Çiçeği Bakım İpuçları

Aslanağzı çiçeklerinin cüce çeşitlerinin tüm yıl boyunca iç mekânda yetiştirilmesi kolaydır. Aslanağzı çiçekleri çok çeşitli renklerde ve birçok iki renkli olarak gelir. Bu sıkı bitkiler, az büyüyen çıtçıtlar, teras saksıları veya pencere kutuları ve ön taraftaki bahçe yatakları için de idealdir. Bahçenize veya pencerenize koymak için mükemmel bir bitkidir. Renkli çiçek kümeleri, dik çiçek sivri uçlarında büyür ve çift renkli olanlar da dahil olmak üzere akla gelebilecek hemen hemen her renkte bulunur. Cüceler arasında geleneksel keseli çiçeklerle ‘Sihirli Halı’ ve açık, fırfırlı yaprakları olan ‘Twinny’ bulunur.

En  İyi Snapdragon (Aslanağzı) Çiçeği Nasıl Elde Edilir

 Dallanmayı teşvik etmek için gövdeler 2 cm uzunluğundayken bitkilerinizi sıkıştırın. Bu şekilde daha sıkı bitkiler elde edeceksiniz. Ve daha fazla çiçek dikeni elde etmiş olacaksınız. Aslanağzı çiçeklerinin çiçek açması için biraz ışık tutun. Onlara iç mekânda olabildiğince fazla güneş verin, onları doğrudan güneşli bir pencerenin önüne veya güneş odasına yerleştirin. Dış mekânlarda, çıtçıtlar kısmi gölgeyi tolere edecektir. Bitkinizi serin tutun. İlkbahar ve sonbaharda en iyi çiçek açmasıyla tanınır. Serin havalarda büyür.

Saksıda Büyütmek için En İyi Snapdragon (Aslanağzı) Çeşitleri

Snapdragonlar çok yaşayan bitkidir. Solmaya başlamadan önce muhteşem bir çiçek yılının tadını çıkaracaksınız. En iyi çiçek şovu için her yıl yeni tohumlar ekmeyi unutmayın. İç mekân yetiştiriciliği için cüce Antirrhinum majus çeşitlerini arayın. “Magic Carpet” ve “Tom Thumb” en fazla (15 cm) uzunluğa ulaşır. ‘Twinny’ çeşitleri (30 cm) yüksekliğindedir.

Snapdragon (Aslanağzı) Çiçeklerinin Bakımı

Menşei: Güney Avrupa

Yükseklik: Bodur çeşitleri 15-30 cm yüksekliğe kadar büyümektedir

Işık: Tam güneşten kısmi gölgeye olan mekânlarda büyür.

Su: Saksı karışımını sürekli nemli tutmak için iyice ve sık sık sulayın, ıslak bırakmayın. Kök çürümesini önlemek için drenaj deliği olan bir saksı kullanın. Bahçenizde yetiştiriyorsanız kurumamaları için sık sık kontrol edin.

Nem: Ortalama oda (yaklaşık % 40 bağıl nem). İç mekân havası kuruysa, aslanağızlarınız için nemi artırmak için bu kolay yollardan birini deneyin.

Sıcaklık: Aslanağzı, soğuk ila orta sıcaklıklarda (16-24 ° C) gelişir. Onları dışarıda yetiştirmeyi seçerseniz, fideleri ilkbaharın başlarında dışarıya taşımadan önce sertleştirmeniz iyi bir fikirdir. Aslanağzı çiçekleri hafif dona tahammül eder.

Toprak: Perlit eklenmiş kaliteli saksı karışımı kullanın. Çoğu bahçe bitki kabı için 3 parça karışımı 1 birim perlit kullanın.

Gübre: En fazla çiçeği elde etmek için 2 haftada bir yüksek fosforlu (10-30-10 NPK gibi) suda çözünür gübre ile besleyin.

Yayılma: Açık havada aktarılıyorsa, son donma tarihinden 6 hafta önce kapalı alanda ekin. ( Hareketi aşamalı yaparsanız hafif dona tahammül ederler.) Tohumları kaplayan steril bir tohum başlangıç ​​karışımı kullanın .( çimlenmeleri için ışığa ihtiyaçları vardır ). Ortamı nemli tutun, ancak 18-21 ° C’de ıslak değil. Yaklaşık 10-12 gün içinde fidelerin kabarmasını bekleyebilirsiniz.

Write A Comment