telgraf çiçeği etli yapraklı yaprak dökmeyen bir bitki türüdür. Kısa sürede yayılma özelliğine sahiptirler. Yani saksıya ektiğiniz bitki kısa zaman içerisinde coğaldığına şahit olacaksınız . Telgraf çiçeğinin en bilindik 4 türü vardır. Yaprak rengi ve güzelliğiyle ön plana çıkıyor bu bitkimiz.

TELGRAF ÇİÇEĞİ DİKİMİ

Bitkimizi yarı gölgeden, koyu karanlığa dogru ekin. Yani ögleden sonra 4-5 gibi güneş vurmaya başlasın taaki gün batana kadar. Evinizin veya bahçenizinGüney cephesine ekebilirisiniz. Geçirgen hafif gevsek toprakta iyi verim alabilirsiniz. Her bitkide olduğu gibi bu bitkimizde de toprak seçimine özen göstermlisiniz.

Sulama sık yapılmamalı gerektiğinde yapılmalıdır. Toprak hafif nemli bırakılmalıdır. Suyu fazla seven bir bitki değildir. Sulamasını dipten yapmalısınız. Yeşil telgraf çiçeğimizin salyangozlar dışında pek bir düşmanı olmaz.

Telgraf çiçeğimiz 100cm boyuna kadar uzayabilir. Soğuk havaya karşı dayanıksızdırlar. Sıcak havadan ve soğuk havadan iyi korumalısınız. Bitkimiz yaprak dökmeyen bir Çiçek türüdür. Ve son olarak bitkimiz uzun yıllar hayatta kalabilme özelliğine sahiptir.

TELGRAF ÇİÇEĞI BAKIMI

Bitkinin yerleşip geliştiği tarh takip eden yıllarda her bahar başı, şubat sonunda yanmış ve elenmiş çiftlik gübresi ile gübrelenirse bitki sağlıklı gelişimini sürdürmeye devam eder.

Saksı yetiştiriciliğinde dikim hazır torf karışımlarına yapılabilir ancak torfu mutlaka periyodik olarak sıvı gübrelerle beslemek ya da torf içine kompoze gübre ya da pro-granül akıllı gübre katmak lazımdır.

İdeal: Bitkinizi yarı gölge, öğle güneşini almayan, aydınlık bir yere konumlandırın. Salon bitkisi olarak aydınlık mekanları sever. Telgraf çiçekleri çok güçlü ve dominant bitkilerdir. Başka bitkilere şov amaçlı kombin edilebilirler ancak eninde sonunda saksıyı ele geçirirler. Bu nedenle kombin olarak uzun süreli birlikte başka bitkilerle dikimi tavsiye edilmez. Kol atarak ve dip sürgünleri ile ilerlediğinden dikili olduğu tarhlar mutlaka doğal yollarla sınırlandırılmalı diğer tarhlara taşması engellenmelidir

Write A Comment